Tento příběh sice skončil smutně, ale může být varováním a zároveň pomocí. Ani krátký stav bezvědomí by se neměl podceňovat. Pokud rozpoznáte příznaky mrtvice, můžete zachránit život.  

srdce

Lenka s manželem byli svými přáteli pozváni na zahradní párty na grilování. Nic nenasvědčovalo tomu, že by ten večer mohl skončit tragicky. Všichni se dobře bavili, až na „malou“ nehodu. Lenka najednou omdlela a upadla. Mdloby trvaly jen krátce, ale všichni měli starost a nabídli jí zavolat záchranku. Ona s díky odmítla a ubezpečovala je, že už jí je dobře a že se jí udělalo jen chvilkové nevolno. Svedla to na nové nerozchozené boty.

Pomohli jí očistit oblečení a posadili ji ke stolu. Celý zbytek večera byla v klidu, ale chvěla se a byla bledá.

Pozdě večer po grilování Lenčin manžel všem zavolal a oznámil, že jeho manželka byla přece jen hospitalizována. O hodinu později náhle zemřela.

Při zahradní slavnosti totiž utrpěla mozkovou příhodu. Kdyby její přátelé věděli, jak se dají rozpoznat příznaky mrtvice, mohla Lenka ještě žít!

Někteří lidé nezemřou hned, ale zůstanou odkázáni na pomoc druhých s vědomím, že jsou v beznadějné a bezvýchodné situaci.

Rady neurologa

Pokud se pacient dostaví nejpozději do tří hodin od příhody, může být zachráněný. Tvrdí, že trik je v tom nejen rozpoznat a správně diagnostikovat mrtvici, ale i dopravit pacienta co nejrychleji k lékaři, který může pomoci.

Jak rozpoznat mrtvici:

Nejlehčí metoda, jak poznat mozkovou mrtvici, je komunikovat s postiženým takto:

1)      poprosit ho, aby se zasmál - což zřejmě nebude schopen

2)      poprosit ho, aby řekl jednoduchou větu - může mluvit nesrozumitelně a zmateně

3)      poprosit ho, aby zvednul obě ruce - což mu nepůjde, anebo jen velmi těžko

4)      poprosit ho, aby vyplázl jazyk - pokud je jazyk pokřivený a kroutí se ze strany na stranu, je to znak mrtvice

Pokud má postižený problém vykonat alespoň jeden shora vyjmenovaných kroků, je třeba ihned zavolat záchranku!

 

Reklama