Tento příběh sice skončil smutně, ale může být varováním a zároveň pomocí. Ani krátký stav bezvědomí by se neměl podceňovat. Pokud rozpoznáte příznaky mrtvice, můžete zachránit život.
Lenka s manželem byli svými přáteli pozváni na zahradní párty na grilování. Nic nenasvědčovalo tomu, že by ten večer mohl skončit tragicky. Všichni se dobře bavili, až na „malou“ nehodu. Lenka najednou omdlela a upadla. Mdloby trvaly jen krátce, ale všichni měli starost a nabídli jí zavolat záchranku. Ona s díky odmítla a ubezpečovala je, že už jí je dobře a že se jí udělalo jen chvilkové nevolno. Svedla to na nové nerozchozené boty.
Pomohli jí očistit oblečení a posadili ji ke stolu. Celý zbytek večera byla v klidu, ale chvěla se a byla bledá.
Pozdě večer po grilování Lenčin manžel všem zavolal a oznámil, že jeho manželka byla přece jen hospitalizována. O hodinu později náhle zemřela.
Při zahradní slavnosti totiž utrpěla mozkovou příhodu. Kdyby její přátelé věděli, jak se dají rozpoznat příznaky mrtvice, mohla Lenka ještě žít!
Někteří lidé nezemřou hned, ale zůstanou odkázáni na pomoc druhých s vědomím, že jsou v beznadějné a bezvýchodné situaci.
Rady neurologa
Pokud se pacient dostaví nejpozději do tří hodin od příhody, může být zachráněný. Tvrdí, že trik je v tom nejen rozpoznat a správně diagnostikovat mrtvici, ale i dopravit pacienta co nejrychleji k lékaři, který může pomoci.
Jak rozpoznat mrtvici:
Nejlehčí metoda, jak poznat mozkovou mrtvici, je komunikovat s postiženým takto: 1) poprosit ho, aby se zasmál - což zřejmě nebude schopen 2) poprosit ho, aby řekl jednoduchou větu - může mluvit nesrozumitelně a zmateně 3) poprosit ho, aby zvednul obě ruce - což mu nepůjde, anebo jen velmi těžko 4) poprosit ho, aby vyplázl jazyk - pokud je jazyk pokřivený a kroutí se ze strany na stranu, je to znak mrtvice Pokud má postižený problém vykonat alespoň jeden shora vyjmenovaných kroků, je třeba ihned zavolat záchranku! |
---|
Nový komentář
Komentáře
Děkuji za rady.
Táta byl naprosto zdravý.Chtěl jít zamknout branku a ve dveřích se zamotal,řekl to nic není,došel ven k brance a tam padnul.Máma hned volala sanitku a táta ,že do nemocnice nechce,ať ho tam neposílá.No a v nemocnici druhý den zemřel.Bylo mu 68let. Smutný téma
rusalka2008 — #8 To je fakt výborný teda.....to člověk jenom čumí, co se děje....
rusalka2008 — #8
koukám jako blázen tedy, to snad není ani pravda 
Dana Haklová — #5 nen í zač, v tomto směru mám už dost znalostí, i když musím říci, bohužel
Moji mozkovou nepoznala ani lékařka na interně, řekla, že mám migrénu a trojklanný nerv v zánětu, píchla mi injekci na prokrvení a poslala mě na celý víkend domů...
Pak to nemocncie popřela, ve výpisu ze zdrav. pojišťovny jsem našla položku hospitalizace celý víkend
Moje mamka při první mrtvici upadla do bezvědomí a tak jsme okamžitě volali rychlou.Nevěděli jsme co se stalo,odvezli ji hospitalizovali a vše bylo v pořádku,neměla ani žádné následky o osm let později se jí příhoda opakovala ,ale s tím, že neomdlela,ale v noci se jí udělalo špatně,chvilková ztráta orientace...otec zavolal pohotovost a pan doktor jí píchl něco na bolest a ráno odeslal k obvodnímu lékaři.Když tam matka došla a řekla mu ,že asi prodělala "slabší mrtvičku",tak lékař řekl, že on nic neshledává,a že jí tedy,když si určila diagnózu na to vyšetření na neurologii pošle,tam jí objednali za 3 měsíce na 20.září a matka 16.září zemřela.Samozřejmě již předtím se dostala do nemocnice,ale bylo pozdě.Skončila v krajské nemocnici.Kde ležela asi měsíc.Kdyby jí lékař okamžitě poslal do nemocnice mohla tu být mezi námi ještě další léta.Bylo jí 63 let.V nemocnici ,když jí dělali vyšetření,tak mě řekli, že je tam asi nádor,tak jsem si říkala to je špatné,ale v úmrtním listě pak bylo napsáno iktus což je mozková mrtvice. Lékaři to podělali,ale největší vinu dávám nám, že jsme jí nečapli a neodvezli rovnou do nemocnice.Je to již dost let zpátky neměli jsme auto,ale měli jsme si zavolat třeba taxi.
Jo. Než ta záchranka přijede, začne člověk normálně komunikovat, bude tvrdit, že mu nic není, takže ho buď vůbec neodvezou a ještě sprdnou toho, kdo ji volal, nebo odvezou a nechají sedět na chodbě ve špitále několik hodin, protože mu "nic není" a mají tam akutnější případy.
Teoreticky je to moc hezký, praxe je bohužel úplně jiná, v českém zdravotnictví.
Věrulinka — #4 Věrulinko, děkuji za doplnění
Jelikož měl manžel v únoru druhou mrtvici, přidávám ještě jeden důležitý příznak, a to je mluvení z cesty, ztráta paměti.
Manžel si nemohl vzpomenout na své rodné číslo, které vždy vysypal na povel, nemohl si vzpomenout na heslo v Notebooku, nevěděl jak se jmenuji a to mi jasně řeklo, mrtvice je tady znovu, a ihned jsem volala záchranku.
Pět dní kapačky, jak řekla lékařka ze záchranky, propláchnout mozek a bude zase fit a ano, díky Bohu je.


Ovšem, ihned volat lékařskou pomoc, ač dotyčný odmítá.
Volala jsem záchranku a manžel na mě dokonce řval, že nepotřebuje doktory, až to slyšeli i oni v telefonu.
Chvílemi mu to i myslelo normálně, ovšem to je právě ten klam, na který se nikdo nesmí spoléhat a HNED volat.
Více méně, tento průběh je lehká mrtvice, ovšem ta první, ta byla krutá, ale zase, díky ihned volání záchranky a nasazení kapačky, vše bylo Ok
Každé časové prodlení, je moc špatné
Tak už mám taky vytištěno. Manželovi se před časem něco podobného stalo. Teď bere prášky na rozšíření cév.
Tyto rady jsem si pro jistotu vytiskla, člověk v dnešní době nikdy neví, kdy je může potřebovat
Tohle jsou opravdu cenné rady a možná by bylo fajn zařadit víc takových praktických článků, které se týkají zdraví a vůbec pomoci někomu v nečekané situaci. Třeba to s tím jazykem jsem vůbec nevěděla.