covid-fvb.jpgFoto: Shutterstock

Covid-19 je stále onemocněním, o kterém toho my ani lékaři pořád příliš nevíme. Někteří mají lehčí průběh, jiní vážnější. Na každého tohle onemocnění působí jinak a zřejmě také záleží, jak velkou dávku viru dostane. Někdo COVID-19 přirovnává k chřipce, ale je jí opravdu tak podobný? Na sociálních sítích se lidé, kteří prodělali nebo aktuálně mají koronavirus, svěřují s tím, jaké měli nejpodivnější příznaky. A že jich není málo.
 
Intenzivní mozková mlha, svědění na jednom konkrétním místě na zádech, hodně jsem kýchal a krvácel z nosu,“ napsal například uživatel Alex ve skupině Covid-19 Support Group (have it / had it). „Mozková mlha, ano. Nemohu si vzpomenout na slovo, které chci použít,“ doplňuje Sonia. O mozkové mze píše i mnoho dalších členů této facebookové skupiny. Mozková mlha se říká spojení mnoha kognitivních symptomů s depresí, většina z nich je spojena s narušením paměti, pozornosti a rychlosti zpracování informací.
 
Nezávisle na to se objevují další komentáře od jiných lidí s podobnými příznaky. „Hodně mě to nutí přemýšlet nad pravopisem. Jednoduchá slova mi dělají potíže,“ píše Sonia. „Myslím, že mi to kazí mozek, nemohu se soustředit a někdy se mi zdá, že jsem opilá nebo tak něco,“ uvádí Karolyn. „Také mám problém s přemýšlením. Nemohu některé věci pochopit. Vrátil jsem se do práce a bojuji. Stále jsem unavený a ospalý,“ přidává se Jackie.
 
Mezi další podivné příznaky, které lidé uvádějí, patří intenzivní sny. „Mám vážně živé sny, kde mě zabíjejí nebo pronásledují. Předtím jsem si na své sny jen stěží vzpomněla. Teď se probudím v panice a vše si pamatuji,“ píše uživatelka Crissy. O živých snech píší i další uživatelé. „Také mám živější sny. Viděl jsem v nich hodně mrtvých členů rodiny nebo přátel,“ píše Shawn. „Strašně živé,“ dodává Erin.
 
„Od té doby, co jsem opustila nemocnici, jsem měla na tváři, krku a hrudníku vyrážku. Není to jako vyrážka z alergie, spíše pupínky,“ uvádí další neobvyklý příznak uživatelka Carol. A další se k ní přidávají. „Měla jsem vyrážku na břiše a na prsou. Skoro jak od jedovatého břečťanu,“ reaguje Brittani. „O víkendu se mi začaly pupínky vyrážet na hrudi, v neděli mi začalo být špatně, v noci mi diagnostikovali Covid. Nyní se to trochu loupe a svědí,“ přidává svou zkušenost Jean. „Mám na těle náhodné vyrážky podobné ekzému. Nikdy předtím jsem ekzém neměl. O tři měsíce později a stále je mám,“ tvrdí uživatel Angel.
 
Mnoho lidí také uvádí, že často cítili cigaretový kouř. Judy píše: „V posledních dvou týdnech jsem cítila cigarety asi dvakrát. Byla jsem v posteli, divné.“ O tom samém se zmiňuje i Jennifer: „To je divné. Také cítím cigaretový kouř. Ale cigarety nekouřím.“ „Na začátku vše vonělo jako bělidlo, nyní během posledních několika týdnů neustále cítím cigaretový kouř a také mám kognitivní poruchy,“ svěřuje se zase uživatel s přezdívkou HoneyPot Sky-Teaser.

Příznaky, na kterých se lidé často na sociálních sítích také shodují, jsou brnění nějaké části těla. Například prstů, části zad, stehna nebo dokonce celé jedné strany těla. „Cítím svalovou napjatost, všude,“ píše Samantha. „Stejné pocity. Cítím svalové křeče v nohách,“ píše Adrienne. „Brnělo mě na podivných místech jako je pravé stehno. Hádám, že to byly nervy, které COVID pokazil,“ přidává svou zkušenost Christina.
 
Jiní si zas stěžují na svědění a pálení kůže. „Intenzivní svědění na pokožce hlavy, na uších, na čele. Bylo to strašné,“ píše Melonie. „Jsem tři měsíce od počátečních příznaků, ale asi před deseti dny jsem začala trpět strašným pálením rukou a nohou,“ přidává se se stejným problémem Suzanne. „Cítím, že mám vyrážku kolem linie pasu. Svědí to, ale nic tam není vidět,“ píše dále Rudy.
 
Mnoho žen také uvádí, že jim začaly vypadávat vlasy, ačkoliv je měly předtím zdravé. „Vždycky jsme měla zdravé vlasy a teď my padají po hrstech,“ píše Ginny. „Moje vlasy jsou křehké a padají mi,“ tvrdí zase AnnMarie. „Taky. A mám super zdravé vlasy,“ reaguje na ní Tiffany a přidává se ještě Rosie: „Moje kůže a vlasy byly hodně suché a křehké. Pak mi týdny a týdny spousta vlasů vypadávala. Nyní se vše obnovilo, i kůže je v pořádku.“

Reklama