Před pár měsíci vyšla zajímavá knížka Mozek v plamenech, která má v podtitulu 100 povídek pro lepší paměť. Její autor, Miroslav Oupic, napsal tuto knihu právě po svém absolvování kurzu osobního rozvoje. Tam se seznámil s mentální metodou Paměťových háčků, kterou popisuje ve druhé části knihy. K této metodě autor napsal plných 100 povídek, které jsou zařazeny v první části.


Paměťové háčky jsou jednoduchá mentální technika, která slouží k procvičování a trénování paměti, k rozvoji kreativity a tvořivosti. Je velmi rychlá a hravá, proto se dá také označit pojmem „mentální aerobik“. Princip této techniky je založen na vytváření obrazů, které propojí čísla a slova podle předem stanoveného klíče. Tato metoda velmi dobře funguje, neboť obrazy jsou univerzálním jazykem našich myšlenek a jsou pro náš mozek a mysl velmi výstižné a srozumitelné. Proto si vždy lépe vzpomenete na věci, které si spojíte s nějakým obrazem nebo vytvořeným příběhem, než na věci, o kterých pouze slyšíte.


Praktický význam metody paměťových háčků je v jejich uplatnění v různých oblastech, v nichž si potřebujete cokoli pamatovat. Od jednoduchých pomůcek k zapamatování, jako jsou různé přístupové kódy, PINy, soupisy položek k nákupu nebo telefonní čísla, přes rozsáhlejší věci (například jednotlivé body přednášky či prezentace) až po více obsáhlé oblasti (například konkrétní rozsah látky při studiu).

Povídky v první části knihy napsal autor právě podle této mentální metody. Námětem každé povídky je slovo z paměťové metody a k němu přiřazené číslo se v povídce vyskytuje několikrát, aby si čtenář obě tyto věci propojil dohromady. Povídky tedy ukazují, jak se mohou tvořit obrazy z paměťové metody. Ale i kdyby čtenář nevěděl nic o mentální metodě a o tom, jakým způsobem jsou povídky napsány, přesto si může vychutnat různé typy povídek. Od romantických (Máta, Nebe) po povídky o vztazích (Máma, Noe), od scifi (Vývoj), přes trochu morbidní (Duše, Ryba) až po povídky o neživých věcech (Vana, Tuba, Zubní kartáček). Povídky jsou psány v lehkém duchu, a protože mají maximálně dvě stránky, mohou být vítanou četbou na cesty či na chvilky před spaním.  

Knihu nevydalo žádné velké nakladatelství, ale autor si ji vydal vlastním nákladem. Je k dostání na autorových webových stránkách www.oupic.com, na kterých jsou také ukázky – šest povídek a popis paměťové metody. Knihu je také možné zakoupit v několika pražských knihkupectvích (například v Luxoru).


 

Jestliže si chcete zlepšit svoji paměť anebo se jen začíst do zajímavých povídek o lidech a věcech okolo nás, kniha Mozek v plamenech je určena právě pro Vaše oči.

***SOUTĚZ*** 

O tuto knihu můžete u nás právě soutěžit. Stačí, když odpovíte na jednoduchou otázku: Jak se jmenuje mentální technika, která slouží k procvičování a trénování paměti a kterou autor použil ve své knize?
Odpovědi pište SEM.

Reklama