mozek

I když se vám možná zdá, že při dostatečném zaběhnutí do vyjetých kolejí a rutinních postupů se vám žije lépe než ve stále se měnících nárocích na vaše myšlení, tento pocit je zcela relativní. Pohodlí a pocit bezpečí má totiž nepříjemné vedlejší účinky. Zakrňuje vám mozek!

Je to naše velecitlivé, sotva půldruhého kila vážící řídící centrum, které samo zpracuje 20 % naší denní spotřeby cukru a kyslíku.

Jak mozek pracuje

Mozek se zbytečně nevyčerpává. Aktivuje vždy jen ty nejvíce používané části, ostatní mají padla. Co z toho vyplývá? Zatěžujeme-li stále stejné části tohoto orgánu svým konzervatismem, stále je sice posilujeme a stojaté vody jsou tím pádem stále stojatější, ale zároveň spolehlivě umrtvujeme všechny ostatní, které nepoužíváme. Proto je důležité vyvarovat se rutiny.

Zapomínáte?

Pro zapamatování je v mozku určeno přes sto oblastí. Ty ukládají jednotlivé části zážitků, které jsou v případě vzpomínky složeny v celek. Občas se ale stane, že některá část vypadne zcela, nebo je nahrazena vlastní fantazií.

Jak podporovat mozek v činnosti?

Jezte hodně vitaminů a stopových prvků, nezapomínejte na četbu, luštění hádanek, křížovek, hraní her a sport. Odborníci doporučují hlasitou četbu, změnu vyšlapaných každodenních tras – například do práce, do školy, na nákupy…

Škatulata, hejbejte se

A jestli chcete svůj mozeček trochu potrápit, potažmo protáhnout a rozcvičit, udělejte si doma trochu zmatku. Vyměňte v zásuvce s příbory nože za lžíce, hluboké talíře dejte do police, kde dosud trůnily mělké, přeházejte místa hrnců a pánví. Stejně můžete změnit pořádek i ve své skříni. Až ji budete probírat od zimních věcí, přeházejte trička se svetry, prádlo s ponožkami.

Kde jsou ty klíče?!

Kam až může vést rutina, vám předvedu na mém vlastním otci.

Rodiče mají v předsíni věšák na klíče s osmi pacičkami ve vzdálenosti asi 5 centimetrů. Na prvním háčku zleva visí už dobrých třicet let klíče od sklepa. Velký těžký svazek starobylých klíčů vážící půl kila. A tenhle svazek se nějak, zřejmě matčinou nesystematičností, ocitl na třetím háčku zleva. Otec chtěl jít do sklepa... a strhla se tragédie. Nemohl najít klíče. Celý den pátral po bytě, prohlížel kapsy, chodil po zahradě, jestli nejsou někde zapadlé v trávě. Pak si přišel stěžovat ke mně, řekl, co se stalo, podotkl, že nemáme klíče náhradní, tudíž se musí zavolat zámečník. Ztrátu svedl na matku, která byla celý ten den někde venku, takže se záhady neúčastnila. „Zase ta máma ztratila klíče. Teď nevím, co budeme dělat, bude to stát tisíce,“ hořekoval. Pak se matka vrátila domů a hned mezi dveřmi to schytala. Chvíli ještě hledali spolu, když tu se jí pohled zastavil na věšáku. A na třetím háčku zleva tam visel půlkulový svazek klíčů od sklepa. Byl 10 centimetrů od původního místa a otec ho neviděl!!!

Cvičte s mozkem a jezte borůvky

Rozcvičku svému mozku může dopřát každý už tím, že změní zaběhané rituály. Vaříte a mícháte při tom v hrnci? Dělejte to druhou rukou, než jste zvyklé. Stejně tak při čištění zubů nebo práci s myší u počítače.

A jestli svůj vlastní computer chcete povzbudit vhodnou potravinou, nejvhodnější jsou borůvky. Ty totiž ovlivňují rychlost předávání informací mezi neurony.

Reklama