Říkáte si, že nejvíc vám to pálilo v období maturity? Jste na omylu. Mozek pracuje nejrychleji až mnoho let poté. Alespoň na to poukazují výsledky studie vědců z University of California, které tvrdí, že náš řídicí centrální orgán je nejrychlejší ve věku 39 let.

Po dosažení tohoto vrcholu však skutečně začíná neodvratné zpomalování jeho činnosti. Může za to pravděpodobně postupné ubývání tukového obalu chránícího neurony. Tento tuk - myelin - umožňuje rychlý přenos impulzů z mozku do celého těla.

Myelinový obal je nezbytný pro správnou funkci nervových vláken. Pokud dojde k jeho poškození například v důsledku zánětu nebo při roztroušené skleróze, naruší se vodivost vlákna. Myelinové obaly podléhají i běžným poškozením, s nímž se v prvních čtyřiceti letech života lidský organismus úspěšně vyrovnává. Po čtyřicítce ale „opravy" obalů probíhají stále pomaleji.

Nezoufejte, správnou tvorbu myelinových obalů můžete sama podpořit. Stačí si pravidelně dopřávat jídla s dostatkem nenasycených mastných kyselin. Jejich nejlepším zdrojem je rybí maso.

Reklama