Trauma z dětství. Kdo by se s tím někdy nesetkal. Rozvod rodičů. Domácí násilí. Šikana ve škole. Týrání. Těžká autonehoda. Takové nepříjemné zážitky z dětství dokáží nadělat pořádné šrámy na duši. Podle nejnovějších výzkumů dokáže traumatický stres nevratně poškodit mozek dětí.

Pokud dítě samo prožije nebo je svědkem fyzického útoku, sexuálního zneužití či neštěstí, zůstane mu v mozku stopa v podobě přerušených neuronových spojů nebo „zkratovaných“ oblastí. Takové děti pak mívají vážné problémy s vývojem, dospíváním, vztahy i s učením. Přestože je určitá hladina stresu pro naše fungování nezbytná, všeho moc škodí.

Rodiče se však nemusejí obávat, že by svého potomka „rozhodili“ obyčejnou hádkou, výčitkami, či výchovným výpraskem. Ale pokud by bylo dítě vystaveno některému z uvedených těžkých traumat, vyhledejte odbornou pomoc psychologa nebo psychiatra a poraďte se s ním, jak následky zmírnit.


Dbáte na to, aby se veškeré vaše domácí rozepře a konflikty striktně odehrávaly stranou od dětí? Pokud se vám na chování vašeho dítěte něco nelíbí, jste schopní si s ním
v klidu pohovořit? Řešíte jeho špatný prospěch ve škole zákazy nebo jinými tresty?

Reklama