Carte dorTradiční pokrmy a nápoje, to jsou často symboly jednotlivých oblastí, zemí, národností. Jejich slávu podpořila kvalita a originální chuť, na kterou nelze zapomenout. Tradiční kuchyně bývá často důvodem, proč se někteří lidé vrací tam, kde tyto pochoutky ochutnali. Díky obchodu si ale tyto pochoutky můžeme vychutnat v teple domova. Mezi takový kulinářský klenot patří i rakouské Mozartovy koule. Můžete je ochutnat nejen jako klasické čokoládové kuličky, ale v neposlední řadě i jako lahodnou zmrzlinu se stejnými ingrediencemi, jako jsou obsazené v klasických Mozartových koulích.

Co byste o Mozartových koulích měli vědět?

 • Je to jeden z nejproslulejších symbolů Salcburku.
 • Mozartovy kuličky jsou čokoládové pralinky, které vzešly z mnoha experimentů s pralinkovými bonbony. Vymyslel je majitel salcburské cukrárny Paul Fürst. Některé prameny uvádí, že Mozartovy kuličky podle vlastní receptury začal vyrábět již okolo roku 1838 v Bad Reichenhallu.
 • V roce 1890 je Paul Fürst pojmenoval jako Mozart Kugeln, na počest nejznámějšího salcburského rodáka.
 • V roce 1905 s nimi získaly koule zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži.
  Fürstova rodina neměla na svůj recept patent, a tak se po druhé světové válce tehdy už proslulá cukrovinka začala hromadně vyrábět.
 • Spory o ten jediný a pravý originál se táhly až do roku 1995, kdy se soud definitivně vyjádřil ve prospěch rodiny Fürstů. Ti dodnes ve své salcburské cukrárně vyrábí koule ručně.
 • Tyto koule lze zakoupit v některé z mnoha prodejen v Salcburku. Cena za kouli se pohybuje kolem jednoho Eura.
 • Mozartovy koule nabízí řada výrobců. Podle testu kvality, který uveřejnil rakouský magazín „Der Feinschmecker", se na prvních příčkách umístily značky Fürst, Hofbauer a Reber.
 • U nás je nejznámějším výrobcem Mozartových koulí Reber. Koule od Rebera jsou plněné lískooříškovým nugátem a dvěma druhy marcipánu - mandlovým a pistáciovým. To vše je obaleno mléčnou a hořkou čokoládou.
 • Konkurencí Mozartovo koulí jsou koule Benediktovy, jimiž chtěl cukrář Wolfgang Heiss z alpského Brixenu uctít hlavu katolické církve Benedikta XVI. Benediktovy koule jsou pralinky z čokoládového obalu naplněné smetanou a oříšky.

Mozartovy koulePro jejich originální chuť zařadila značka prémiových zmrzlin Carte d'Or do svého portfolia NOVINKU - čokoládový lahodný zmrzlinový dezert Mozartkugeln. Jeho příchuť je kombinací marcipánovo-pistáciové zmrzliny s nugátovým krémem a čokoládovými kousky. Tato zmrzlinová novinka patří mezi velmi oblíbené ve všech okolních zemích.

Máte rádi Mozartovy koule? Už jste ochutnali zmrzlinový dezert Mozartkugeln ve zmrzlině Carte d'Or? Napište nám o tom!

Reklama