Mozaikové podlahy lze obdivovat už ve starých antických palácích a domech. Během staletí a tisíciletí jejich obliba různě kolísala, aby si mozaika svou renesanci opět zažila před deseti až patnácti lety. A její obliba trvá stále.
Jako mozaika se označují výrobky, které mají velikost jednotlivých dílků od jednoho centimetru čtverečního až do rozměru 7,5×7,5 cm. Použít je lze jako dlažbu, obklady stěn, do bazénů, interiérů i exteriérů.
Nejčastěji se mozaika vyrábí z keramiky, dražší jsou skleněné a setkáte se i s kamennými.Mozaika na rozdíl od jiných obkladů nabízí největší variabilitu a prostor pro individualismus a fantazii člověka. Přejete si jednobarevnou nebo kombinaci, dvou třech čtyřech i více barev? Skoro nic není nemožné. Některé firmy dokonce nabízejí svým zákazníkům, aby si vytvořili takzvaný osobní mix. Princip je jednoduchý - vyberete si různé barvy a určíte, kolika procenty by která měla být zastoupena. Zvolit můžete dvě tři, ale také sto různých odstínů. Zbytek už necháte na počítači. Výrobce vám potom dodá obklad dle vašeho přání.
Tím však originalita nekončí. Na přání lze vytvořit jakýkoli obrazec dle přání - portrét potomka, delfína do koupelny a podobně. Za metr čtvereční však zaplatíte zhruba padesát tisíc korun. Jinak vás přijde metr čtvereční keramické mozaiky zhruba od 800 Kč výš, cena skleněné začíná na 1 200 Kč. Nejdražší je kamenná, která stojí přibližně čtyři tisíce korun. Na mozaiku se zpravidla zpracovává mramor, žula, travertin a podobně.Rozhodnete-li se pro mozaiku ze skla, máte na výběr dva typy - neprůhlednou nebo z čirého skla, která se klade do bílého lepidla, aby zůstala zachována transparentnost. Při výrobě lze do skla přidat také měď, slídu, perleť nebo kusy korálů. Mozaika tak dostane proměnlivý a netradiční vzhled. Skleněná mozaika je křehčí než keramická, vyžaduje také o něco větší zkušenost při pokládání.
Celkově však lze říci, že se mozaika pokládá jednodušeji než klasické obklady. Obložit jí můžete i zakulacené sloupy, zaoblené sokly a další místa, kam nikdy klasické dlaždice nepůjdou. Jednotlivé kostičky dostanete od výrobce nalepené na pomocné síťce o velikosti 30×30 cm, se kterou se klade do lepidla. Setkat se lze i s druhou možností, kdy jsou kostičky nalepené z lícové strany na papíru, který se po položení strhne. Rozměr pomocné sítě není zvolený náhodně. Umožňuje jednoduchou kombinaci s obklady nebo dlažbou standardní velikosti 10, 15, 20 i 30 cm. Potřebujete-li menší rozměr než 30 cm, nemusíte shánět speciální řezačku keramických dlaždic. Na síť či papír stačí obyčejné nůžky. K pokládce se doporučuje využít speciální lepidla.Mozaika sama o sobě je výrazná. To se projevuje i v módních trendech, které upřednostňují jednoduchost, čistotu, menší barevnost. Proto k nejžádanějším patří jednobarevné mozaiky, které lze doplnit třeba odlišným odstínem spárovací hmoty. Zákazníci si také oblíbili variantu, kdy na stěny zvolí jednobarevnou a například k obložení vany nebo do sprchového koutu vyberou barevný mix, zpravidla velmi decentní, kde je barva zastoupená třeba jen jedním procentem.Také u jednobarevných se setkáte s tím, že jedna kostička není jako druhá, ale vytvářejí měňavý povrch. Různé bordury, obrazce a další ozdobné prvky se více než do koupelny doporučují k bazénům. Mozaika však může dostat i zcela netradiční vzhled. V nabídce firem už objevíte i kostky kladené nakoso, kolečka, hexagony či atypické tvary jednotlivých dílů.

ilustrační foto Imarmitaliani a Lasselsberger