Přístup k těhotenství a porodům se u nás v posledních letech rozhodně zlepšil. Na mnoha místech už vycházejí rodícím matkám vstříc a berou ohled na jejich přání, ale samozřejmě jsou i místa, kde to tak ještě nefunguje. I proto vzniklo Hnutí za aktivní mateřství.

hnutí

Toto hnutí se snaží už 14 let prosazovat lidštější přístup v porodní péči. Pomoci tomu má i Festival o těhotenství, porodu a rodičovství, který se koná v rámci Světového týdne respektu k porodu. Festival začíná dnes a potrvá až do neděle 26. května v pražském kině Perštýn. A můžete se přijít podívat!

„Česká republika se k celosvětové akci letos připojila již poosmé. Cílem festivalu (a obecně i cílem našeho hnutí) je humanizace porodní péče u nás, což je oblast, kde ČR stále ještě zaostává za zbytkem civilizovaného světa,“ říká Marta Zveibil Hrubá z Hnutí za aktivní mateřství. Podle ní není lidštější přístup k procesu porodu výmyslem nespokojených rodiček, ale je v souladu s vědeckými poznatky i doporučeními Světové zdravotnické organizace. „V našich porodnicích však mnohdy platí to, že přednost má tradice a pohodlnost - mnohé ženy se setkaly s argumenty typu, že když zde tak rodíme 30 a více let, proč bychom náš přístup měnili,“ dodává Marta Zveibil Hrubá.

Z vlastní zkušenosti i z vyprávění svých známých můžu potvrdit, že v této oblasti se ještě má co zlepšovat. Nejsem zastáncem domácích porodů a rodila jsem v nemocnici, ale právě chování některých lékařů a sester tam nebylo zrovna příjemné, takže jsem z porodnice ráda vypadla co nejdřív. A tak by to podle mě být nemělo. I proto je dobře, že existují různá hnutí a sdružení, která pomáhají, aby to i v této oblasti fungovalo lépe a hlavně přirozeněji, s ohledem na rodící ženu.

Jak se rodí v zahraničí?

Letošní ročník festivalu se koná pod heslem: Nerušit, rodím. Kdokoliv z vás se může přijít bez ohlášení podívat na přednášky, semináře, filmové projekce a workshopy, témata jsou jasná: jak otěhotnět, samotné těhotenství, porod, kojení, vzdělávání dětí, psychoterapie, výživa a mnoho dalšího, co s tím souvisí.

„Očekáváme velký zájem například o téma Porod v zahraničí, o svých praktických zkušenostech budou totiž mluvit ženy, které na základě vlastního rozhodnutí rodily v Anglii, Belgii, Holandsku a Francii. A jako tradičně přijedou známé zahraniční lektorky, mezi nimi německá porodní asistentka a homeopatka Ingeborg Stadelmann, jejíž kniha Zdravé těhotenství, přirozený porod je jednou z nejčtenějších a nejoblíbenějších knih,“ přibližuje program festivalu Marta Zveibil Hrubá. Při některých přednáškách bude fungovat dětský koutek s Vílou Pohádkou.

Pokud vás festival zaujal, všechny informace včetně podrobného programu najdete na http://respektkporodu.cz/index.php/home/letos.

A jen připomínám: v pátek máme na programu téma domácí porody. Napište mi, co si o nich myslíte.

Více o této tématice v magazínu:

Reklama