Říkal si Hurikán… Na našich silnicích rok od roku stoupá počet smrtelných havárií motorkářů. Od roku 2004 se už jejich počet zdvojnásobil. Podle policie je důvodem varovných čísel nepřiměřený hazard některých motocyklistů a také to, že motorkářů přibývá. Statisticky je přitom jízda na motorce šestkrát nebezpečnější než jízda autem.


Podle prodejců motorek i jejich řidičů zažívají české silnice motorkářský boom, s počtem řidičů se na silnicích množí i dopravní střety. V roce 2004 jich bylo 1711, o rok později 1925, v roce 2006 byl zaznamenán mírný pokles na 1818 a v roce 2007 už jich bylo 2169.


Ilustrační fotoI počet smrtelných nehod má stoupající tendenci. V roce 2004 zahynulo na velké motorce 56 lidí, o rok později 64, předloni 75 a loni jich bylo už dokonce 115.


Pětasedmdesát procent havárií zavinili sami motorkáři, dopravní nehody mají na svědomí spíš ti mladší.


Řídila jste vy sama někdy motorku? I vy snadno podlehnete jízdě s větrem o závod? Jezdí vaše dítě na silném motocyklu? Co spíš zabrání nehodám „rychlých strojů“: zákonná omezení rychlosti, intenzivní dopravní výchova, působivá prevence (např. naturalistické ukázky tragických nehod v médiích)?

Reklama