Po silnicích jezdí i auta poháněná zemním plynem (CNG). Půjčil jsem si Fiat Panda, abych zjistil, jak se s ním jezdí. Provoz je výrazně levnější. Nevýhodou je malé množství čerpacích stanic a slabší výkon.

car

Auto je věc, kterou můžete vlastnit, můžete ji nabourat, můžete k ní mít citový vztah, můžete ji prodat nebo koupit, můžete ji nepotřebovat, můžete... no a v neposlední řadě si ji můžete půjčit.

Doslechl jsem se o půjčovně aut na zemní plyn (CNG). Protože sám auto nevlastním, rozhodl jsem se, že půjčovnu vyzkouším. Toto je moje zkušenost...

Co mě překvapilo

Konkrétně v autopůjčovně Pražské plynárenské a.s. se neplatí za pronájem vozu žádná záloha, jak je běžné jinde. Dopředu zaplatíte pouze cenu plánovaného pronájmu podle dní. Půjčil jsem si Fiat Panda na jeden den a přišlo mě to na 390 korun. Velký rodinný vůz pro šest osob si můžete půjčit za 990 korun na den.

Auta dělá na CNG již výrobce

Obával jsem se o bezpečnost, protože mám v hlavě různé fámy, že „auto s bombou“ může bouchnout. Jak jsem byl ujištěn, auta na CNG nebouchají a jsou maximálně vychytané, co se týče bezpečnosti, protože pohon do nich montuje již výrobce, nejde tedy o přestavby jakou u aut poháněných LPG.

Jaký je rozdíl mezi LPG a CNG?

LPG je směs plynů známá jako propan-butan, CNG je zkratka pro zemní plyn; jde tedy o jinou pohonnou látku. Dalším rozdílem je, že auta na CNG nejsou přestavovaná, ale vyrábí je přímo automobilky.

Jak jsem byl spokojen s jízdou

Máte-li rády divokou jízdu, není pro vás plynové auto to pravé. Přišlo mi, že auto při jízdě na plyn bylo jaksi línější. Ale protože rád jezdím pomalu, nerozčilovalo mne to a po chvíli jsem si zvykl. Náklady na provoz byly asi o polovinu levnější, než kdybych jel na benzín.

Kde je problém

Problém nastává při čerpání. Plnicí stanici (ano, neříká se jim benzínky, ale plničky) najdete v každém kraji většinou jen jednu a musíte tedy cestu dobře plánovat, abyste mohla jet levně. Ovšem nemusíte se obávat, že někde zůstanete viset - když dojde plyn, auto se samo přepne na benzínový pohon a jede vesele dál.

Kteří výrobci nabízí pohon CNG?

Pátral jsem a byl docela překvapený, kolik automobilek CNG pohon nabízí. A jsou to skutečně známá jména... Mercedes-benz, Volvo, VW, Opel, Citroen, Renault, Fiat a Ford. Z výrobců vyrábějících autobusy a nákladní vozy je to pak IVECO, SOR, TEDOM, Mercedes, Solartis a MAN.

Perlička

Pokud vůz na CNG pohon vlastníte (ne, pokud si ho půjčujete), neplatíte za každé čerpání, ale dostáváte jednou měsíčně fakturu od plynáren, stejně jako za plyn, který vám proudí do domácnosti.

Moje resumé

Byl jsem spokojený, provoz byl levný a vzhledem k tomu, že jsem vyrážel z Třebíče a vracel se do Prahy, kde je plniček pět, neměl jsem ani problém s množstvím plynu, ale při delší cestě by mě asi plánování zastávek na plnění trochu štvalo. Jinak ale dávám palec nahoru!

Reklama