Každý kdo jednou sedl za volant auta, někdy řešil, zda jeho vůz dostává to nejlepší palivo, které může, jenže... okolo velkých silničních tepen vám naskočí cena za litr i o sedm korun větší. Přečtěte si, jak je to s tankováním u levných čerpacích stanic.

bikeŘídíte? A sledujete ceny pohonných hmot? Bojíte se, že do svého vozu načerpáte nekvalitní palivo? Dobrá zpráva - už se bát nemusíte!

Ještě v loňském roce bylo obtížné, neřkuli nemožné zjistit, na kterých čerpacích stanicích se motoristům dostává nekvalitního paliva. Česká obchodní inspekce (ČOI) se bránila zveřejňování seznamu, který by řidičům ukázal, kde brát raději nemají, aby vůz nepoškodili. Tomu je naštěstí konec!

Když dnes projíždíte kolem levné benzínové pumpy, nemusíte mít strach a s klidnou duší načepujte. Tedy, jste-li vybavena seznamem, který uveřejnila ČOI letos v lednu a uvedla k tomu: „Zveřejnění konkrétních čerpacích stanic předcházela celá řada jednání, jejichž výsledkem je přístup k seznamu čerpacích stanic, kde byly v roce 2010 odebrány nevyhovující vzorky pohonných hmot, a také seznam subjektů, jimž byly za porušení jakosti pravomocně uloženy pokuty. Tento seznam bude pravidelně doplňován. Po právní stránce orgánu dozoru nic nebrání ve zveřejnění konkrétní kontrolované osoby, jíž byla pravomocně uložena sankce.“

SEZNAMY ČERPACÍCH STANIC, KTERÝM SE RADĚJI VYHNOUT

  • Seznamy pokutovaných stanic najdete zde: www.coi.cz

Jisté riziko stále hrozí

„K uvedeným informacím je třeba doplnit, že uložením pokuty monitorování konkrétní čerpací stanice nekončí,“ dodává ČOI: „Následně odebírají inspektoři ČOI vzorky, které mají ve většině případů vyhovující jakost. Jsou však firmy, na jejichž čerpacích stanicích se nevyhovující parametry jakosti u odebraných vzorků opakují - právě v těch případech dosahují uložené pokuty statisícových a milionových částek.“ Ačkoli metr na zloděje a lajdáky, kteří okrádali své zákazníky ředěním paliva, anebo je špatným hospodařením s nádržemi vystavovali nebezpečí načerpání nekvalitních pohonných hmot, tedy už máme, nic není všespásné. Zloději a lajdáci budou běhat po světě až do skonání času. Ale díky veřejným seznamům se jim jejich přečiny budou páchat hůře.

Čtěte také...

Reklama