Hezký den. Nebo raději "zdrávstvujtě"?
 
Ruštinu mi tloukli do hlavy celých deset let. Ale nevadila mi. Ba, skoro bych řekla, že jsem ji měla docela ráda. Pravda, se čtením a psaním jsem se dost potýkala, to víte azbuka. "M" se čte jako "t", něco, co se podobá "a", je zase "d" a spousta jiných vychytávek. Měla a dodnes mám v tom celkem zmatek. Ale domluvila bych se i po dvaceti letech od maturity.

Myslela jsem, že ne, ale před několika lety jsem šla centrem Prahy, a tu ke mně přišla dvě děvčata, mluvící rusky. Chtěla se dostat na "most Kárla". Kupodivu se mi vybavila slovíčka a já jim plynnou ruštinou cestu vysvětlila. Nevím, kde se to vzalo, dnes už si vůbec nepamatuji, co jsem jim vlastně říkala.

Ale byla jsem na sebe v tu chvíli docela pyšná. Po tolika letech a já byla schopná ze sebe dostat pár normálních vět. V němčině, kterou jsme měli povinnou na učňáku, bych nedokázala říct zhola nic.
Pár ruských písniček ze základky bych taky možná ještě dala dohromady. Každopádně si pamatuju "Kaťušu" a "Pust vsjegdá budět sólnce". Ale kdyby po mně chtěl někdo něco rusky napsat, tak to by byla hotová katastrofa.

Shrnula bych to tak, že proti ruštině nic nemám, docela bych uvítala, kdyby ji mohla mít jako volitelný jazyk dcera ve škole, ale bude to asi němčina  :-((. Vlastně nemám nic ani proti jiným jazykům, kromě němčiny, tu z duše nesnáším.  Ale to sem nepatří.
 
 
Peguša
Vidíte, jak máme tu ruštinu zažranou v mozkových závitech - turistky trefily. Kaťušu jsme včera zpívali v redakci a dost jsme se přitom "rozjuchali".
Dokázali byste poradit ruským turistům jako Peguša?
 

ČTVRTEČNÍ TÉMA:
RUSSKIJ JAZYK
Pamatujete si slovíčka?
Napsali byste ještě něco azbukou?
A co tvrdé a měkké znaky?
Zarecitovali byste básničku?
Co víte o Sovětském svazu?

Domluvíte se rusky?
Uvítáme vaše příspěvky v ruštině!
redakce@zena-in.cz


Reklama