Expozice Mořský svět byla založena v roce 2002. V průběhu let se tato výstava postupně rozšiřuje, nejen o nové druhy ryb a živočichů, ale také o nové nádrže a vzdělávací programy.

mořský svět

Na více než tisíci čtverečních metrech tu najdete jako na dlani svět, který si jinak mohou z takové bezprostřední blízkosti prohlížet jen ti nejlepší potápěči. Je zde možné vidět několik druhů žraloků, murény, perutýny, koráli, korálové rybičky a další úžasné živočichy z těch nejexotičtějších míst světa.
Celkem zde naleznete 50 akvárií různých velikostí a tvarů, které dohromady spolykaly nyní již 260.000 litrů převážně slané vody.

Jedním z největších úspěchů se stalo získání statutu zoologické zahrady. Díky tomuto statutu, který je symbolem ocenění dlouholeté práce, lze nejen navázat spolupráci s jinými mořskými světy v zahraničí, ale také se plně věnovat ochranářské činnosti, zároveň se také podílet na výzkumných projektech.

Nabízela se ovšem lákavá varianta obohatit v rámci statusu ZOO expozici o živočichy, kteří tu do té doby nebyli zastoupeni.
Šanci projevit svou jedinečnost tak dostali například mořští koníci, vzácné Arowany a mnoho jiných živočichů, pro které byly zřízeny speciální nádrže a terária.

První novinkou jsou již zmínění mořští koníci. Jejich chov patří k tomu nejnáročnějšímu v mořské akvaristice. Jsou velmi citliví na kvalitu vody a další velkou nevýhodou je velmi problematický příjem potravy.
Po zdárném překonání všech úskalí se můžeme pyšnit hned dvěma druhy koníků.
Návštěvníci ZOO Mořský svět tedy mohou obdivovat jejich bizarně utvářené tělo, kterým odedávna budili pozornost lidí.

Druhou novinkou jsou dva kusy mláďat žraloka černocípého. Jsou velcí pouhých třicet centimetrů a zatím nebudí u návštěvníků hrůzu. V dospělosti dorůstají až do velikosti jednoho a půl metru a patří mezi druhy, které dokážou napadnout a usmrtit člověka. Byly k nám dovezeni z Indonésie kde se pohybují při pobřeží, kde v útesech hledají potravu. V naší expozici jsou v oblibě hlavně u dětí díky své velikosti a ladným tvarům.

Mezi novinky lze počítat i sladkovodní Arowany, které v Číně patří mezi posvátné ryby, Je to ryba která údajně aktivuje bohatství a štěstí. V Hong Kongu mnoho obchodníků přísahá, že své bohatství a postavení získalo díky této rybě „štěstí" .Jejich cena se pohybuje i v několika milionech korun za kus.

Novým domovem se Mořský svět stal také dvěma mláďátkům kajmanů a to, Kajmana brýlového, který se v přírodě vyskytuje v oblasti od Mexika až po Brazílii, a Kajmana hladkočelého, kterého bychom našli v oblasti od Kolumbie až po Guyanu. Při velikosti asi 20 cm, ve které se zde ubytovali, působí velmi roztomile a neškodně. Málokdo z návštěvníků by čekal, že třeba samci Kajmana brýlového mohou dorůst až do úctyhodné délky 2,5m. Podobně jako žralokům se i krokodýlům obnovují vypadlé zuby za nové. Potravu ale nedokážou žvýkat, z oběti musí vyrvat kus masa, který spolknou vcelku. Kusy masa vytrhávají díky pohybu ocasu, kdy se otáčí kolem své osy. Stisk čelistí je také obrovský - dle některých údajů dosahuje síly až 1 200kg. V expozici se chvíli vyhřívají na kamenech, chvíli plavou nad i pod hladinou, kde mohou vydržet bez nadechnutí až jednu hodinu. Bez potravy pak vydrží až půl roku.

Návštěvu v naší ZOO si lze zpříjemnit i díky malému kinosálu v prostorách korálové jeskyně. Zde promítáme mnoho zajímavých filmů a dokumentů s podmořskou tématikou. Samozřejmostí jsou speciální výukové filmy pro školy, které si lze předem objednat.

Úplně nejčerstvější novinkou v Mořském světě je tubus z plexiskla o průměru jednoho metru který je umístěn v podmořské korálové jeskyni.Toto akvárium je ukázkou nejmodernějších technologií v mořské akvaristice s cílem co nejvíce živočichům přiblížit jejich domovské prostředí při zachování vysoké atraktivity pro návštěvníky.

ZOO Mořský svět tak s těmito zajímavými živočichy opět pokročila dál ve snaze o rozšíření vědomostních obzorů a přiblížení zajímavého světa přírody široké veřejnosti.

Více inspirace najdete na stránkách www.morsky-svet.cz

Reklama