Mořský svět je unikátní stálá výstava mořských ryb a dalších mořských živočichů, otevřená jak Pražanům, tak všem návštěvníkům metropole od léta 2002. 

Na více než tisíci čtverečních metrech tu najdete jako na dlani svět, který si jinak mohou z takové bezprostřední blízkosti prohlížet jen ti nejlepší potápěči. Moderní akvária totiž naprosto dokonale simulují přirozené prostředí mořských tvorů. Nejde jen o 75 tisíc litrů speciálně upravené mořské vody. Speciální zářivkové a výbojkové osvětlení v akváriích nahrazuje přírodní sluneční paprsky a mikropočítačem řízená vodní čerpadla dokonale nahrazují příliv a odliv. V nočních hodinách svítí nad akvárii měsíční světlo, které dokáže simulovat i úplněk měsíce.

Nejmodernější technologie tak mořským korálům, barevným exotickým rybičkám a dalším živočichům moří a oceánů vytvářejí ty nejideálnější podmínky pro plnohodnotný život. 

K výročí 3. roku zahájení provozu akvária bylo v září 2005 otevřeno největší mořské akvárium v České republice.  Jedná se o nádrž o obsahu 100 tisíc litrů mořské vody, prosklená plocha tvoří celkem 8 metrů. V nádrži je nainstalována dekorace z korálových kamenů o váze 4,5 tuny, na výrobu mořské vody byly použity 3 tuny mořské soli. Nádrž využívá nejmodernější filtraci, kterou projde během 1 hodiny 60 tisíc litrů vody, čerpadla jsou řízená mikroprocesory, které vytvářejí dokonalou simulaci mořských proudů. Speciální osvětlení dokonale nahrazuje přírodní sluneční paprsky a přes noc i svit měsíce. Celková cena nádrže se vyšplhala na 10 milionů korun.

Stejně zajímaví, jako samotné mega-akvárium, jsou i jeho noví obyvatelé. Nepřehlédnutelný v nové nádrži je žralok písečný (latinský název Odontaspis taurus), který patří mezi nejobávanější mořské dravce - mezi žraloky je druhým největším zabijákem (hned po žraloku bílém). Žralok písečný, kterého nyní mohou obdivovat návštěvníci Mořského světa, dorůstá do 3,5 metru, v dospělosti může vážit až 180 kilogramů a výstavu vyšel v přepočtu na více než 700 tisíc korun.

Mořský svět je otevřen denně od 10–19 hodin v Praze Holešovicích na Výstavišti (budova lapidária).
Více informací najdete na www.morsky-svet.cz

Soutěžte s námi o vstupenky do mořského světa!

Reklama