Na více než tisíci čtverečních metrech tu najdete jako na dlani svět, který si jinak mohou z takové bezprostřední blízkosti prohlížet jen ti nejlepší potápěči. U nás je možné vidět několik druhů žraloků, murény, barakudy, perutýny, korály, korálové rybičky a další úžasné živočichy z těch nejexotičtějších míst světa.

Celkem u nás naleznete na 50 akvárií různých velikostí a tvarů, které dohromady spolykaly nyní již 260.000 litrů vody. Celkový počet živočichů je cca 4.500 ks, druhů přes 360.

Dominantou expozice je největší nádrž v ČR o objemu 100.000 litrů vody, kterou obývá 2 metrový žralok písečný (dorůstá do 3 m–až 120 kg) spolu s dalšími 2 žraloky, a to žralokem bělocípým, který má nyní 1,8 m (dorůstá do 2,5 m), žralokem černocípým – nyní 1,1 m (dorůstá 1,8 m) a štítovcem, který má teď velikost 60 cm (dorůstá do 1 m). Celkem má tato nádrž cca 800 živočichů.

Od 13. prosince 2006 jsou otevřeny další dvě nádrže, které se staly také velkým lákadlem výstavy.

Jedna z nádrží je o objemu 50.000 litrů vody a je zde umístěn model historické lodi Bounty. V této nádrži naleznete celkem cca 200 živočichů. Z toho nejzajímavější: muréna jávská, která má nyní 2 m a dorůstá do 3 m, 5 jedinců murény jeskynní – největší nyní 1,5 m (dorůstá do 2 m), pilohřbet nebo-li rejnok žraločí má nyní 1 m (dorůstá 1,2 m), kanic – teď 35 cm (dorůstá 45 cm), 3 rejnoci – trnuchy zrnité – největší má nyní průměr 60 cm (dorůstá 1 m), 2 kobercoví žraloci – větší má 1,2 m (dorůstá 3,2 m).

Druhá nádrž je o objemu 15.000 litrů vody. Ozdobou tohoto akvária je model majáku, který byl vyroben dle skutečné stavby na mysu Hatteras z roku 1870 v Severní Karolíně. Obývá ji celkem 8 živočichů, a to hejno 7 dravých barakud – největší nyní 80 cm (dorůstá 2 m) a čtverzubec šmudla, který má nyní 0,5 m, což je míra, do které dorůstá.

Jedním z našich dalších nejoblíbenějších živočichů je náš Pepa, gurama velká, což je sladkovodní kaprovitá ryba, původem z Asie, nyní má 60 cm, ale většinou se dorůstá 40 cm. Největší ulovená gurama měla však 1 m. Pepa si rád pochutná skoro na čemkoliv, co je rostlinného původu – hrášek, banán, mango, brokolice, zelí i umělé krmivo.

Součástí výstavy je také v 1. patře 25 m dlouhá korálová jeskyně přibližující návštěvníkům pestrý a tajuplný život v hlubinách moře. Zde je zabudováno 10 akvárií do uměle vytvořené skalní stěny.

 

Tento rok jsme si pro Vás kromě oslavy v netradičním stylu, k němuž nás dovedla naše největší novinka, připravili několik dalších překvapení.

 

Jedním z největších úspěchů letošního roku je získání statutu zoologické zahrady. Díky tomuto statutu, který je symbolem ocenění naší dlouholeté práce, můžeme nejen navázat spolupráci s jinými mořskými světy v zahraničí, ale také se plně věnovat ochranářské činnosti, zároveň se můžeme také podílet na výzkumných projektech.

 

Největším překvapením slavnostního „večera“ je nově vybudované akvárium, které se návštěvníkům snaží přiblížit legendární kontinent Atlantida, který zničila mohutná přírodní katastrofa v roce 9600 před Kristem. Přestože existence tohoto kontinentu nebyla nikdy přesvědčivě potvrzena, vedou se dodnes debaty o její existenci a možné poloze.

Akvárium má prosklenou plochu 3 x 1 m a hloubku 1,3 m, celkem tedy obsahuje přes 4.000 litrů vody. Akvárium doplňuje kromě jedinečné keramické dekorace, která byla vytvořena speciálně pro toto akvárium, také velmi zajímaví a nevídaní živočichové.

Tuto nádrž hlídají tzv. loděnky hlubinné (Nautilus pompillus), měkkýši (příbuzní chobotnic a sépií), kteří žijí již od druhohor. Dorůstají do 20 cm, váží až 1 kg. U nás můžete spatřit 15centimetrové jedince. Vyskytují se v Tichém oceánu. Jejich tělo tvoří ulita, která v sobě skrývá několik komor, díky kterým mohou měnit hloubku ponoru (hydrostatický orgán). Živí se korýši a malými rybami.

Dalším významným prehistorickým živočichem jsou ostrorepi američtí (Limulus polyphemus). Tito živočichové jsou zvláštní tím, že jsou to v podstatě živé fosílie – jejich vznik se datuje před 300 miliony let. V přírodě dorůstají do 60 cm a vyskytují se v mělkých vodách podél pobřeží severní Ameriky a jihovýchodní Asie. V naší expozici máme tyto živočichy o velikosti cca 30 cm a 8 cm. Pro člověka nejsou nebezpeční, ocasní trn slouží nejen k zastrašení, ale hlavně k obrácení ze hřbetu na nohy. Loví měkkýše, červy a jiné bezobratlé.

 

Druhým velkým hitem je akvárium ve tvaru tubusu, kde se ve spojení se speciálními světelnými efekty a za doprovodu relaxační hudby vznáší v přirozeně simulovaných proudech na chov velice citlivé medúzy.

Medúzy patří mezi žahavce, jejich tělo je zvonité a ramena jsou žahavá, a to k omráčení kořisti. Jsou to dobří lovci a dorůstají do 20 cm. Loví drobné ryby a zooplankton. Jejich tělo tvoří 97 % vody a plavou díky rytmickému stahování zvonu. Vyskytují se hlavně ve Středomoří. Pro člověka mohou být velmi nebezpečné (pálení kůže až zástava srdce) – jako lék pomáhá čpavek nebo alkohol.

Tento akrylový tubus je o průměru 1 m a výšce také 1 m. Litrů tedy obsahuje 780.

Toto akvárium tak tvoří unikátní projekt v ČR.

 

Třetí novinkou je kompletní výměna akvária, které je nejen větší, ale navíc obsahuje novou speciální keramickou dekoraci. Na rozdíl od minula zde naleznete především různé druhy vzácných měkkých i tvrdých korálů různých barev, ale samozřejmě také nesmí chybět i několik pestrých rybek. Specialitou tohoto akvária je věrná simulace korálového útesu a mimoto jediný chov korálů, které jsou dovezeny z ostrova Bali a dalších exotických zemí, což je pro vnitrostát velice ojedinělé. Chceme docílit toho, aby toto akvárium bylo úplným a dokonalým biotopem.

Toto akvárium je o rozměrech 2 x 0,8 m a hloubce 95 cm, celkem 1.500 litrů.

 

Jelikož je nutné přizpůsobovat se růstu našich živočichů tak, aby se cítili dobře, stihli jsme ještě tento rok také zvětšit akvárium sladkovodních rejnoků, kteří tak mají více prostoru pro jejich divoké plavby.

Akvárium bylo zvětšeno celkem o 540 litrů vody. Tzn., že stávající rozměry jsou 3 x 0,6 m s hloubkou 90 cm. Celkový počet litrů je tedy 1.600.

Rejnoci, nebo-li trnuchy skvrnité (Potamotrygon motoro) obývají řeky a říčky jižní Ameriky. Dorůstají do velikosti 60 cm a jako většina paryb se dožívají vysokého věku – až 20 let. U nás spatříte největší trnuchu o průměru asi 30 cm. Živí se menšími rybami, plži, nitěnkami nebo i dafniemi. Velice rádi se zahrabávají do jemného písku, kde vyhledávají svou kořist.

 

 

Více informací najdete na stránkách www.morsky-svet.cz

 

Reklama