Nemoc, před kterou bychom měli psy a kočky chránit a dbát na její prevenci je Lymská borrelióza. Odhaduje se, že výskyt této nemoci je u psů 10x vyšší než u člověka. Vzhledem k přenosu tohoto onemocnění je důležitým ukazatelem promořenost klíšťat. Je-li klíště přichyceno ke kůži psa, vyjme se opatrně pinzetou postupným a pomalým zpětným tahem, aby se uvolnila kusadla klíštěte. Omyjeme místo pokousání a ruce. Latentní perioda před rozvinutím klinických příznaků je překvapivě dlouhá: 2-5 měsíců. Proto první vlna onemocnění začíná v brzkém létě, druhá pak přijde na konci zimy a začátku jara.


U psa na rozdíl od člověka neprojevuje nemoc svoji kožní formu (zarudlé fleky na kůži) ani formu nervovou. Tyto příznaky se u psů a koček objevují vzácně. Pes nemocný borreliózou trpí především záněty kloubů. Zvíře začne náhle kulhat, postiženo může být i více kloubů, které jsou napuchlé a bolí. Někdy se může přidružit i teplota. Diagnóza borreliózy u psa se staví především na pozitivním serologickém vyšetření (z krve), založeném na detekci borreliózních protilátek. Tato vyšetření provádí dnes každá veterinární laboratoř. Nakažení jedinci se léčí (úspěšně) antibiotiky. Hlavní obranou však zůstává prevence. Především důsledné celoroční používání protiklíštěcích a protibleších prostředků a vakcinace. Proti borrelióze lze již dnes psy očkovat (vakcina Lymevax firmy Fort Dodge USA - viz též www.cymedica.cz). Záporem vakciny zůstává cena, která vysoce převyšuje cenu za jiné běžné psí očkování. Nejlepší doba k vakcinaci je na konci zimy ( únor, březen) z důvodu min. výskytu klíšťat a tedy i nebezpečí infekce.


Může se od nemocného zvířete nakazit člověk?
Borrelioza postihuje psy podobně jako člověka, ale přímo přenosná ze zvířete na člověka není. Člověk se může nakazit jen po přisátí infikovaného klíštěte. Nikdy nerozmačkávejte odstraněná, krví nasáklá klíšťata! Pes může nanejvýš mechanicky napomoci zaneseni infikovaných klíšťat do blízkosti člověka.