Každý z nás se těší, že si v létě na pár dnů nebo týdnů odpočine od práce. Dovolená je skvělá relaxace, zvlášť pokud jedete dál od domova, kde necháte počítač i pracovní telefon. Jak si ale dovolenou nenechat ničím zkazit?

Po letošní zkušenosti u chorvatského moře mám jeden hlavní poznatek: dávejte si pozor na mořská zvířata. Pokud vás zraní mořský ježek, medúza nebo krab, může vám to dovolenou pěkně zkomplikovat. My jsme naštěstí doktory hledat nemuseli, ale drobných úrazů jsme zažili hned několik.

krab

Mořští ježci

Asi nejčastěji jsme se setkávali s mořskými ježky. Ježci žijí skoro všude, je jich asi 6 tisíc druhů a na povrchu těla mají tvrdé a ostré trny. Naštěstí jen asi 80 druhů ježků má v ostnech jed, ti navíc běžně nežijí v Chorvatsku, takže jsme nemuseli vyhledávat lékaře kvůli otravě. Pokaždé jsme „jen“ vyndali pár trnů z rukou nebo nohou (což dalo hodně práce, protože trny mají tendenci zalézat do kůže) a postižené místo vydezinfikovali. Stalo se nám to několikrát, přestože jsme nosili boty - stačí se přiblížit ke skále nebo sáhnout pod vodou na kámen. Ježci číhají opravdu všude.

Odborníci radí, že v případě poranění ježky se má noha nebo ruka ponořit do co nejteplejší vody smíchané s octem (poměr 1:1) a poté odstranit trny. Pokud se postižené místo nehojí, je potřeba ránu léčit antibiotiky.

Zrádná medúza

Ještě horší než ježci jsou mořské medúzy. Z asi dvou tisíc druhů je jich nebezpečných zhruba 70. Medúzy nejsou skoro vidět, protože mají průhledné tělo, a proto jsou zrádnější. Já ani nevím, kdy přesně mě medúza požahala. Plavali jsme k ostrůvku u pobřeží a cestou jsem nic netušila, teprve při vylezení z vody jsem ucítila pálení na lýtku. Udělal se mi tam červený flek, který byl na dotek horký. Naštěstí mi v ráně nezůstala žádná chapadla, a tak jsem místo jen chladila a mazala proti zánětu.

Někdy je ovšem popálení od medúzy horší. Kromě bolesti a svědění se může přidat nutkání na zvracení, průjem, bolest břicha a svalové křeče, občas také dýchací problémy či bezvědomí - tady je nutné okamžitě volat lékaře.

Pokud jsou ale reakce lehčí, stačí místo oplachovat slanou vodou nebo octovým roztokem, aby se jed dostal z těla. Sladká voda naopak není dobrá, protože způsobuje uvolňování jedu. A když vám v ráně zůstanou zbytky chapadel, odstraňte je pinzetou nebo oholte žiletkou a pěnou na holení. Používejte při tom gumové rukavice.

Krabí klepeta

Na závěr jsem si nechala kraby. Vídali jsme je pořád ve skulinách kamenů a skal, za soumraku se pak proháněli i po pobřeží. Různě velcí a barevní krabi sami neútočí, před lidmi spíš hodně rychle utíkají. Takže když je nebudete chtít chytat do rukou, jako to ze začátku dělaly naše děti, žádný úraz nehrozí. Ale jinak by mohl, krabí klepeta jsou docela ostrá.

Zdroj: www.ulekare.cz

Další články v našem magazínu: