Zdroj foto: Shutterstock
Její příčinou je citlivý vestibulární systém, který se nachází v uchu a který je v nesouladu s vjemy získanými pomocí zraku.
Mezi projevy mořské nemoci můžeme zahrnout slabost, závrať, zvracení a následnou dehydrataci.
Jak s touto nepříjemností bojovat?
- Buďte připraveni: Mořskou nemoc dokáže stres a únava ještě umocnit. Před vyplutím proto běže brzy spát, odpočiňte si, naopak na loď dorazte o něco dříve, abyste se vyhnuli stresu z toho, že nestíháte. Nezapomeňte mít u sebe také léky na nevolnost, například kinedryl.
- Sledujte horizont: Až budete na lodi, nedívejte se na pohyb lodi ani na vlny, zamezíte tím případné závrati. Místo toho se zaměřte na horizont, tento pohled pomůže vašemu mozku spojit si správný obraz s vnímaným pohybem.
- Jezte střídmě, pijte dostatečně: Před plavbou byste se měli také najíst, ale rozhodně se vyhnout těžkým nebo příliš sladkým či kyselým potravinám. Také hodně pijte, ale zapomeňte na alkohol.
- Rozptylte se: Najděte si nějakou aktivitu, která vás odpoutá od toho, že jste náchylní k této nevolnosti.
- Najděte si správné místo: Loď se nejméně pohybuje ve svém středu, na palubě vám udělá dobře čerstvý vzduch, naopak vyhnout byste se měli vstupu do kabiny, která je příliš uzavřená.
Zdroj info: clubcanary, yachting, medlicker, lodninoviny
Nový komentář
Komentáře
Tak já myslela, že lidi chtějí na loď právě kvůli tomu pohybu, aby se pěkně svezli, užili si ten vítr a a vlny a tak. Že je to záměr, se kterým na tu loď jdou. Pokud to teda není parník na Orlíku, ten se ani nehne a jede zcela nudně a monotónně. Čekala bych, že komu je na lodi špatně, tak tam nepoleze, aby nějak zoufale přežíval a kazil ostatním zážitky.
Pobyt na lodi mi nikdy nevadil. I ty bouře a obří vlny jsem dávala. Horší to bylo po návratu do maríny, kdy se semnou vše 2 dny houpalo. A chodila jsem hezky ze široka.
Mám vyzkoušené doplňky stravy, které zabírají spolehlivě a netlumí. Přežila jsem tak několik dovolených na lodi.
Zvolit jinou dovolenou než loď. Větru a vlnám neporučíte, z Kinedrylu budete oblbnutí a při krmení ryb netrefíte přes zábradlí. Při mírném větru se dá být na palubě a postižení často jedli. Hodně postižení spali na palubě, zatáhne se stříška, naštěstí jezdíme na jih. Jinak je otrávený kapitán, protože se předpokládá, že posádka bude něco dělat a druhá polovička, protože neví, jak mu může pomoci. A katamarán taky houpá, tak si nepomůžete. Stejně musíte dorazit dřív, abyste se nalodili a částečně vybalili, než dostanete úkoly ohledně práce na lodi. V sobotu je to v Chorvatsku v Zadaru, Splitu, Šibeniku jak na D1 a počítám, že to v jiných marinách mimo ostrovy bude hodně podobné. Dobrá rada je rozptylte se, myslíte tím třeba plavat za lodí, když čtení nepomůže?