Zima nám v posledních dnech začala znovu připomínat, kdo je tady pánem. Nejedné z vás se v hlavě zrodila myšlenka na útěk do teplých krajů. Písečná pláž a teplé moře… Jenže takové moře, jak ho známe ze souše, se po nějakém čase může stát nudným. Moře je nejhezčí, když ho prozkoumáte i zevnitř.

Potápění je sice jeden z dražších koníčků, přesto se nejen u nás celkem mohutně rozmáhá. Kdybyste i vy dostala chuť na nějaký ten ponor, skočte si do kurzu a pak si můžete vybrat jednu z deseti nejoblíbenějších potápěčských lokalit. Oslovili jsme české potápěče a zeptali se na jejich tipy.

Egypt
Mezi nejčastěji navštěvovaná místa patří potápěčské město Dahab, Sharm El Sheikh a letovisko Hurghada. Není složité nalézt zde i českou potápěčskou základnu. Že jste na správném místě, poznáte podle sušících se neoprénů na každém kroku. Diving centra najdete snad v každém hotelu nebo jeho těsné blízkosti, a tak není potřeba dlouho shánět potřebné vybavení.

Pod hladinou Rudého moře může spatřit pestrý život. Nejrůznější druhy podmořské flóry a fauny ve vás budou budit dojem jiného světa. Dychtivé oko určitě ocení i krásu zdejších korálových útesů. Cena zájezdu pro potápěče se pohybuje kolem 20 tisíc korun.

Thajsko
Nejvyhledávanější lokalitou na jihovýchodě je thajský ostrov Koh Tao, který potápěčům nabízí výborné podmínky. Další hezká místa jsou ostrovy Koh Nang Yuan, Koh Dok Mai a Koh Phi Phi. Atraktivní místa pro potápění se většinou nachází jen několik minut plavby od základny.

Samotné ostrovy Phi Phi pak nabízí více než deset lokalit, mezi nimiž si přijdou na své i začátečníci. Zdejší vody jsou plné měkkých a tvrdých korálů. Proslulé jsou i místní obrovské vějíře gorgonií. Ze živočichů je možno spatřit želvy, barakudy, ploskozubce, rejnoky, leopardí, bělocípé a útesové žraloky. Týdenní pobyt potápěče vyjde asi na 20 tisíc korun.

Mexiko
Poklidné přímořské letovisko Puerto Aventura zatím nepoznamenaly velké davy turistů. Možná proto je tato destinace u potápěčů oblíbená. Diver centrum je samozřejmě na dosah, až vás potápění omrzí, můžete se vykoupat v centru města se cvičenými delfíny. Je možné se odsud dostat lodí až do samého ráje potápěčů – na ostrov Conzumel. Pod hladinou vám budou dělat společnost karety, rejnoci i další zástupci zdejší pestré fauny i flory.

Oblíbenou potápěčskou atrakcí jsou jeskyně se sladkou a slanou vodou na poloostrově Yucatan, z nichž některé jsou vhodné i pro obyčejné šnorchlování. Mexiko je však finančně náročnější. Za podmořskou podívanou zaplatíte i přes 50 tisíc korun.

Filipíny
Pokud se chystáte na Filipíny, nejlepší volbou bude Ostrov Malapascua. Atraktivní potápěčské lokality jsou dosažitelné člunem z pláže. Trochu nevšední zážitek si můžete dopřát při nočních ponorech přímo u pobřeží v blízkosti majáku.

Podmořský život v okolí Malapascua je velice rozmanitý. Nabízí nádherné skalní formace, nedotčené korálové stěny, plže, kraby, různé druhy ryb i rejnoky. Potopit se můžete i k několika snadno dosažitelným vrakům. Za potápění na Filipínách můžete zaplatit kolem 40 tisíc korun.

Borneo
Při cestě na Borneo určitě navštivte Mabul Divers Resort, který je postaven speciálně pro potápěče. Najdete zde kompletní servis. Nachází se na bílé píseční pláži a stejně tak vypadá i dno Celebského moře.  Pod vodou nachází domov sépie, chobotnice, murény…  Panují zde dobré podmínky i pro šnorchlující nepotápěče.

O kousek dál leží ostrůvek Sipadan. Ten prý patří mezi pět nejkrásnějších světových lokalit. Místní vody nabídnou divákovi převisy, jeskyně, nepřeberné množství měkkých a tvrdých korálů, hejna barakud, kranasů, žraloky šedivé, spanilé, černo a bělocípé, želvy a jejich jeskyně, rejnoky, siby a manty a velké množství korálových ryb. Několik dní na Borneu stojí 30 tisíc a více. 

Slovo potápěče: Než se vydáte na ponor…

Aby se člověk mohl vydat na ponor, většinou nepotřebuje v podstatě udělat nic jiného než mít peníze. Ovšem, pokud se chce potápět bez toho, aby zaplatil nějakému divemasterovi, že ho bude mít jako pejska na vodítku, tak musí mít potřebnou kvalifikaci potápěče. Existuje více potápěčských škol, asi nejuznávanější je PADI a CMAS, jsou to konkurenti, ale uznávají se mezi sebou.

Když se jedete potápět, je nejlepší vzít si výstroj pokud možno svoji. Nejdůležitější je asi automatika a neopren. Protože navlékat se do neoprenu, který mělo před vámi už mnoho lidí… Však víte. Nejlepší je vzít si toho svého co nejvíc - ploutve, masku, šnorchl, jacket, počítač, v podstatě veškeré vybavení kromě závaží a lahve.

Není problém si půjčit vše na místě v diving centru, ale ty věci klidně mohou být v hrozném stavu a lajk asi nemá šanci odhadnout míru rizika a někdy by mohlo jít i o život.

Já osobně nedám dopustit na potápění v egyptské Hurghadě.


Martin Frič

Chorvatsko
Není nic neobvyklého, že se v Chorvatsku nachází řada českých center.
Proudy českých potápěčů a turistů míří do Staré Novalji na ostrově Pag. Lodí dostupné lokality nabízí zábavu pro zkušené i začínající potápěče. Můžete zde nalézt stěny, jeskyně, útesy, vraky, amfory. 

V Pažském kanálu se můžete setkat s nezvyklým množstvím ryb a dalších mořských živočichů. Narazíte také na chobotnice, a plže.  Cena za jeden potápěčský výlet se mnohdy pohybuje pod hranicí deseti tisíc korun.

Austrálie
Fanoušci vraků si přijdou na své v laguně Truk. Ta je známá jako pohřebiště lodí. V únoru roku 1944 při operaci Krupobití kleslo ke dnu 45 plavidel. Čímž se laguna proměnila v jedno z největších pohřebišť lodí. Není divu, že Truk je Mekkou všech, kteří se zajímají o potopené lodě. Celých 90 procent místních návštěvníků jsou potápěči. Vraky můžete navštívit s průvodcem. Za takový výlet nejspíš zaplatíte 70 tisíc a více.

Mozambik
Potápěčsky nejzajímavější je Mozambik jižní. Indický oceán v těchto končinách skýtá domov rozmanitým druhům živočichů i nádherným korálovým útesům. Zdejší vody jsou bohaté na plankton. To znamená, že milovníci velkých vodních živočichů si zde přijdou na své.

Přímořské Tofo je světovou jedničkou pro pozorování velrybích žraloků. Můžete se zde setkat i s velkou mantou, delfíny a spoustou dalších ryb. Cena zájezdů do Mozambiku se různí. Začíná na 30 tisících, Tofo vás bude stát nejméně dvakrát tolik.

Kuba
Jardines de la Reina je prý nejzajímavější oblast celé Kuby. Může za to nejspíš zákaz rybolovu a omezený počet návštěvníků v tomto podmořském. Ročně se sem dostane asi jen 300 potápěčů. Pokud se však nevzdáte, budete odměněni panenskou nedotčenou podmořskou přírodou protkanou kaňony a jeskyněmi.

Zdejší korálové a mangrovových ostrovů tvoří údajně třetí nejdelší bariérový reef na světě. I zde můžete potkat velrybí žraloky v hojném množství.  V celé oblasti se nachází jediná potápěčská základna. Chcete-li se potápět na Kubě, připravte si alespoň 30 tisíc.

Norsko
V Norsku máte možnost potápění snad v každém větším městě na pobřeží. Zapomeňte ale na teplé moře a exotické korály. Připravte se spíš na kamenité dno a fakt, že je tady všechno prostě větší. A když už narazíte na malého živočicha, zřejmě bude součástí obřího hejna jedinců stejného druhu.

Pod hladinou můžete spatřit medúzy, kraby a hvězdice. Na Lofotské ostrovy, které leží asi 150 kilometrů za polárním kruhem, se můžete vydat za hledáním kosatek a šnorchlováním s nimi. Severské potápění stojí kolem 50 tisíc.

Jela byste se potápět? Máte už nějaké zkušenosti?

Reklama