"Ničeho se nebojte, přistáváme sice na jednom z nejtěžších letišť na světě, ale náš pilot je zkušený a ještě nikdy s letadlem nehavaroval," mohla by žertovat letuška při přistání po pětihodinovém letu na madeirském letišti nedaleko hlavního ostrovního města Funchal.  Z letadla to sice neoceníte, ale letištní plocha je více než z poloviny postavena na pilotách a visí ve vzduchu.

 

Výstupem z letadla jsme se ocitli na portugalském území. My - znamená Krize a Klára z redakce bez dětí. Natěšení na krásný a klidně turisticky strávený týden. Plavky sice s sebou, ale s vědomím, že v dubnu to moc na koupání nebude a nebylo. Ale náhradou za to bylo něco jinýho a hodně. Ale popořádku nepředbíhejme.

 

Mezi nudné zajímavosti patří, že Madeira je sopečný ostrov, který byl objeven o fous později než Kanáry. Za to, ale na něm prokazatelně "byl" Kryštof Kolumbus a dokonce údajně na Madeiře naposledy ládoval do své lodi zásoby, než vyrazil objevovat Ameriku. Madeira je cca 20 km široký a cca 50 km dlouhý ostrov. Po obvodu ostrova strmé stráně, nahoře malá rovná placka. Nejvyšší horou je Pico Ruivo, která měří celých 1 800 m a pár drobných k tomu.

 

A teď to zajímavé. Je tam i v jejich zimě božsky nádherně. V první verzi tohoto článku, který psala Klára, se velmi často opakovalo slovo "opravdu" a "divoký". Opravdu nejspíše proto, že těm barvám se nedá věřit, a kdyby to člověk maloval, tak by byl obviněn z kýčovitosti. Stromy jsou tam "opravdu" zelené. Orchideje "opravdu" rostou všude, a považte i v  pangejtech jako plevel, a to co mnohé z vás šlechtí s velkým úsilím v truhlících, tam obrůstá "opravdu" celé hory. Atlantik je tam čistý a divoce nespoutaný a málo přístupný. Ostrá skaliska lemují prakticky celé pobřeží. Divoce si připadáte nejen když projdete levádou, ale také poté, co vykouknete z tunelu dlouhého několik desítek metrů: vidíte pod sebou několik set metrů volného prostoru.

 

Možná si říkáte, že nemá cenu na Madeiru jezdit, když se nedá v moři koupat. Ale nebuďte bláhoví. Za prvé to, co vás dostane, jsou levády, za druhé jedna černopísčitá pláž na ostrově je a pár pláží  s velkými kameny poblíž hotelů najdete také. A krom toho každý pořádný  hotel má svůj krásný bazén s mořskou vodou a výhledem na divoké moře.

 

Dnes vám ještě neprozradím historku se zapomenutým řidičákem, zapomenutou bundou s klíči od všeho, ani ztrátu všech osobních dokladů na letišti. Dnes vám taky nepopíšu, jak jsme courali každý den po úbočích krásných kopců, bez toho, abychom se byť jen zapotili, ani jak Klára statečně zdolávala černočerné tunely bez baterky.

 

Dnes už vám prozradím jen to, že jídlo tam mají skvělé. Po celý týden jsme se stravovali po různých hospůdkách. Espada with Bananas je super skvělá rybička a opečený banán se k ní vskutku hodí a že kus krávy na klacku z vavřínu opečený na železném plátu je taková mňamka, že její název estepada jsem nemusel hledat v žádném průvodci ani slovníku. A taky že Home Wine na jídelním lístku nebývá nejlevnější, ale zato stojí za to. Mňam! Zapomněl jsem sice na dobroty, co jedla Klárka, která tu "ošklivou" rybu snědla až předposlední den a poté, co se několikrát ujistila, že není otrávená, ale ona vám to do diskuse dolů určitě připíše sama.

 

Shrnuto podtrženo, po týdnu jsme se vrátili odpočatí, najedení a věřte nevěřte opálení, ačkoliv jsme se neopalovali.

 

Příště: Co jsou to levády a jak jsou úžasné. Co si sebou vzít a rozhodně nezapomenout.

Přespříště: Noční život na Madeiře a jak získat zapomenuté a najít ztracené.

Přespřespříště: Proč žít v ČR, proč se neodstěhovat na Madeiru?

 

Kontakt na cestovku je: www.snailtravel.cz nebo na www.ostrovmadeira.cz, ale pokud je budete chtít navštívit osobně, pak je to: Veleslavínova 6, Praha 1, telefon 224813926, 224814567, email internet@snailtravel.cz.  Jejich služby chválíme - díky vlastní zkušenosti. Zvlášť delegátka byla super.
Reklama