Ač je anglicky nazýváno jako guinea pig, čili guinejské prasátko, je to roztomilý a inteligentní hlodavec. Patří do rozvětvené rodiny, ve které najdete například kapybaru nebo aguti.

Naučíte ho jednoduchým kouskům, tedy například přiběhnout na jméno nebo za odměnu oběhnout či přelézt nějakou překážku.

Je to oblíbený mazlíček pro děti, protože není agresivní a snáší neustálé tahání od malých lidských mláďat.

Koupit ho můžete v nejrůznějších barevných variantách, krátkosrstá i dlouhosrstá. Cena v obchodech se pohybuje kolem 100-500 Kč dle druhu a obchodu, kde nakupujete.

Historie morčete

Morče divoké žije jako stepní zvíře v koloniích v travnatých a křovinatých krajích od nížin Argentiny až po vysoké Andy. Žijí v jednoduchých zemních norách a v přírodě jsou aktivní převážně za soumraku a v noci, neboť za denního světla je příliš ohrožují predátoři. Divoká morčata jsou schopna v případě nebezpečí vyskočit až jeden metr do výšky.

Před 9000 lety už byla chována americkými domorodci a v některých oblastech je tomu tak dodnes. Chovají se na maso nebo jako obětní zvířata. Od přírody byla barevně velmi variabilní, jen černá morčata se ihned po narození zabíjela, protože ztělesňovala zlé duchy a mohla tedy přinášet smůlu.

Na konci 16. století byla přivezena holandskými mořeplavci do Evropy a o tři století později se již chovají jako populární domácí mazlíčci, nejprve v Anglii a po druhé světové válce i ve zbytku Evropy. Často byla používána k laboratorním pokusům.

A jeho chov?
Není složitý. Potřebujete kotec, terárium nebo klec.

Jako podestýlka poslouží hobliny, piliny, speciální podestýlkové granule nebo seno. Záleží na vašem výběru a praktičnosti, protože je nutné příbytek čistit každý den.
Morče často „na malou“ chodí do rohu a velmi často tam i skladuje podlouhé bobečky. Pak stačí denně čistit tento roh, případně odebrat zbytky jídla.

Morčata dobře snáší koupání, a protože přece jen nejsou úplně bez vůně, čas od času to neuškodí.

Strava je nenáročná: zrní, granule, seno, tráva a nezapomínejte na pravidelný přísun ovoce a zeleniny. Morče je totiž vedle člověka jediným živočišným druhem, který ve svém těle neumí vyrábět vitamín C, a tak je mu ho třeba dodávat s potravou.

Březost trvá zhruba 70 dní. Mláďat bývá v průměru 2-4. Narozená morčátka jsou poměrně velká, ale i tak porod většinou probíhá bez problémů. Morčecí miminka už běhají, jsou to dokonalé zmenšené kopie dospělých. Mají zuby, srst, vidí i slyší. Již druhý den po narození začínají přijímat tuhou potravu dospělých, ale mateřské mléko si užívají zhruba do věku čtyř až pěti týdnů. Po této době mohou být od matky odstavena.

Důležitý je věk pro první krytí. Mladé samičky mají pružné pánevní kosti a porod bývá bez problémů do věku 11 měsíců. Je tedy možné nakrýt i tříměsíční samičku, pokud je v dobré fyzické kondici a váží zhruba půl kilogramu. Pozdější první vrh může působit problémy.

Jelikož je březost a kojení pro morčecí maminku dosti náročné, nedoporučují se více než dva vrhy ročně.


Dlouhosrstá morčata
Jejich chov je stejný jako u krátkosrstých, jen je třeba je pravidelně kartáčovat. Vyhněte se podestýlkovému senu, které se jim může zapichovat do srsti a způsobovat plstnatění srsti a záněty kůže.

Zajímavost
Často jsou na vesnicích morčata přidávána do králíkáren nejen proto, že péče o ně je shodná jako o králíky, ale z ryze zdravotních důvodů. Morčata na sebe totiž prý berou negativní energii a králičí nemoci. Králíci potom září zdravím… No něco pravdy na tom nejspíš bude, tradice je to rozšířená.

Morčata mají i svoje chovatelská sdružení a soutěže krásy.

Reklama