Silný vítr strhl dnes dopoledne střechu haly v Bruzovicích na Frýdecko-Místecku. V troskách zemřel jeden člověk. Na místě zasahují hasiči. Ti už od dnešního rána v Moravskoslezském kraji v souvislosti s větrem zaznamenali osm desítek výjezdů.

Kvůli silnému nočnímu větru zůstalo na jihu Moravy bez proudu několik desítek domácností. Výpadky energie zaznamenali nejčastěji na Blanensku, Hodonínsku a Prostějovsku. Energetici mají i nadále pohotovost, silný vítr bude na Moravě podle předpovědí meteorologů foukat až do dnešního večera.

V Moravskoslezském kraji nezpůsobil vítr vážnější škody, lámal především stromy. „Vítr působil problémy především od 5.00 do 7.30. Vyjížděli jsme převážně ke spadlým stromům. Čtyřikrát na Novojičínsku a po jednom zásahu jsme měli na Opavsku a Bruntálsku,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Dodal, že v jednom případě museli přivolaní pracovníci rozvodných závodů opravit zpřetrhané elektrické vedení. „Stalo se to u Slavkova na Opavsku. Všechny události se naštěstí obešly bez větších škod i zranění,“ uvedl s tím, že vítr se už uklidňuje a hasiči nepředpokládají, že by počet výjezdů výrazně stoupl.

Kvůli silnému větru musel být uzavřen tunel na dálnici D47 nedaleko Klimkovic. Provoz by měl být podle odhadů obnoven kolem poledne. „Kvůli větrné smršti kompletně vypadla v tunelu elektřina. Na obnovení provozu se intenzivně pracuje,“ řekl dispečer s tím, že
řidiči by měli použít exit 349 Klimkovice ve směru na Brno a ve směru do Ostravy exit 342 Bravantice.

V Olomouckém kraji vyvrátily poryvy větru asi desítku stromů, škody jsou ale minimální. V Kojetíně na Přerovsku bylo pádem stromu přetrženo elektrické vedení, v Lipové–lázních vzal vítr kus plechové střechy z rodinného domku.

Josef Ondráček z meteorologické stanice na Šeráku uvedl, že vítr nabral na síle po 4.00. Slábnout začal o tři hodiny později. „V největších nárazech tady na Šeráku dosahoval rychlosti až 130 kilometrů v hodině,“  uvedl.

Podle meteorologů by mohl vítr v nižších polohách v nárazech dosáhnout až 72 kilometrů za hodinu. Slábnout by měl až ve čtvrtek večer.

Reklama