Obchodní centra na moravské straně hranice stále více plní zákazníci ze Slovenska. Po zavedení eura jim nyní k výhodnému nakupování nahrává klesající kurz české koruny vůči evropské měně.
V Čechách je pro Slováky podle průzkumu agentury MediFax levnější takřka všechno zboží, zejména pak základní potraviny. Nejvíce ušetří Slováci při nákupu mléčných výrobků, zeleniny a minerálek. Při tisícovém nákupu tak mohou cestou za hranice ušetřit až třetinu. Cenový rozdíl ve zboží se jim tak s jistotou vyplatí i při započítání nákladů na cestování za nákupy.
Za běžný konzumní chléb ve čtvrtek zaplatil zákazník hodonínského hypermarketu 22 korun, zatímco stejný bochník v Holíči stál v přepočtu 34 českých korun (1,24 eura). Podobná byla situace například s mlékem. Na české straně hranice stál litr polotučného krabicového mléka 11 korun, na Slovensku zaplatil zákazník za stejné zboží o osm korun více.
Obchodní řetězce z Česka si aktuální kupní sílu Slováků uvědomily a zahraniční města a vesnice zaplavily letáky s akčními nabídkami zboží. Trefily se zřejmě do černého, protože parkoviště před hypermarkety v Hodoníně jsou plná automobilů se slovenskými poznávacími značkami, zatímco obdobné plochy před nákupními centry v Holíči zejí prázdnotou.
Potraviny ovšem zdaleka nejsou jedinou komoditou, která je na Moravě momentálně výrazně levnější. „V Česku se vyplatí nakupovat také nafta a benzín," řekl u benzínové pumpy v Hodoníně tankující řidič kamionu Jozef Uhlík ze Senice nad Myjavou, města ležícího zhruba 50 kilometrů od česko-slovenské hranice. Litr nafty jej v Hodoníně přišel na 25,80 korun, zatímco v Holíči by načerpal litr stejné nafty v přepočtu za 29 českých korun.
Ne všichni Slováci ale současný stav vítají. O živobytí se reálně obávají především majitelé malých obchůdků v Holíči a v okolních slovenských vesnicích. Během prvních tří měsíců roku jim klesly tržby zhruba o polovinu.
Majitelé koloniálů se shodli na tom, že drtivý propad v jejich obchodování nastal poté, kdy na Slovensku letos od 1. ledna zavedli euro. Slovenští hokynáři se sice do poslední chvíle snaží udržet na trhu snižováním marží, ale podle slov Aleny Masarykové z Holíče jsou jejich rabaty již nyní prakticky rovny nule.
Nový komentář
Komentáře
Marianaant — #16 Potvrzuji, i v minulosti jsme cestou na Slovensko k příbuzným nakupovali hl. potraviny v marketech v Hodoníně, protože to bylo výhodnější.
Proč jsou slovenští majitelé obchůdků nazváni hokynáři, když toto slovo má v Česku pejorativní zabarvení? Každý obchodník chce něco trhnout, aby měl na vlastní životní úroveň.
je mě to jedno
V Našem městě pracuje spousta Slováků a pro některé nákup v hypermarketu je jako v pohádka.Někteří jsou zde levnou pracovní silou,doma žijí v otřesných soc.podmínkách.
pokud se jim to vyplatí ,tak proč ne?
Když seto Slovákům vyplatí, tak ať si jezdí.
My jezdíme do Hodonína,ale tam to bylo vždy i před převedením na euro. Teď jich je těch nakupujících víc. A mám pocit, že kupují všechno.
Slováci jěště před eurem ve velkém jezdili do hodonínských supermarketů na velké nákupy.Takže pro nás,kdo tu bydlí, to není nic nového,je jich tu plno,hlavně před víkendy.A ty babičky,které nemají auta.Nevadí,ty plně zásobují právě ti mobilnější.Mimochodem,tento článek jsem asi před 10 dny četla v novinách a na netu.
odpověď na Quentinová z Montargis(Kentánová) — #13 Tohle dělá manžel jak někde vidí třeba bageta za 80,- tak jde k prodavačce a povídá to máte v HUFech? (100HUF=9,50Kč)
odpověď na Eliana — #12 něco na ten způsob, může tam dát ceduli : Dnes krabicové mléko, cena : dva kýble forintů)
odpověď na Quentinová z Montargis(Kentánová) — #11 ..teď mě tak napadlo, nemají tam u vás nahodou cenu v maďarských forintech podle těch cifer? Pak by to možná sedělo :-))
odpověď na Eliana — #10 jojo, tady taky jak si nezamluvíš kedr, tak neni. Váhu má baba ještě ručičkovou a v kvelbu pořád zhasnuto, aby ušetřili na proudu. Druhá obchodnice má colu např. už skoro čtyři roky pořád za 40Kč, mlíko za 25Kč))) Chodíme kolem na vychajdu, tak samo, že tam občas beru rohlajs nebo nanuk Kentánčeti a než člověk dojde u pultu na řadu, tak kouká na ty cifry))) Chápu,že musí mít dráž, než v hypermarketu, ale někdy je to trochu moc :O/
odpověď na Quentinová z Montargis(Kentánová) — #9 Tak to je jak u nás. Taky raději do Německa a i s cestou je to hluboko pod úroveň zde a o kvalitě nákupu nemluvím. Tady už dokonce obchod zrušili,ale ke konci to už byl jen chleba dle objednávky, rohlíky 5ks na osobu max. a mléko za cenu dvou až třech
Máme kousek do Bavorska, kupuju vždy maximum pro dceru od kosmetiky po oblečení
pořád se nám tam vyplatí zajet.
Ad drobní obchodníci na Slovensku a po vesničkách, to musí být fakt husté pro ty tamní babičky a dědečky a lidi bez aut, v naší dědince jsou dva fofr obchůdky, v jednom je často zavřeno a když je otevřeno, raděj ani nemaj chleba, v druhém má člověk přo pohledu na ceny pocit, že bonbony kupuje na leasing.
odpověď na haluška — #6 Pekárna je fajn, mám ji doma. No vidíš to, bandasky s benzínem to je výborný nápad a když k tomu přibalíš to mlíčko za 8,90/1l tak to bude paráda :-)
bandasky s benzínom?
odpověď na Eliana — #5
dostala pod stromček pekáreň. Ale, žeby 10 kartónov mlieka? To by mali na celý rok
odpověď na haluška — #4 ..no tak dle článku, pěti bochníky chleba neurazíš :-)
hm, musím napísať neveste, čo jej mám priviezť, keď je tam tak draho.
odpověď na ToraToraTora — #2 ...náš záchod je takovým monumentem domu. Zedníci omylem posunuli příčku, takže máme vskutku velké wc... a tak se na něj manžel nějak tak upnul....vestavné,závěsné....dokonce už i prkýnko má. V současné době celá stavebnice wc odpočívá v pokoji (v ložnici) než mu bude vymezen čas na montáž, což bude zřejmě formou obřadu jak to tak pozoruji...
Budu se bát na něj chodit, aby se po spláchnutí neozvalo zdvořile "děkuji"....