Obchodní centra na moravské straně hranice stále více plní zákazníci ze Slovenska. Po zavedení eura jim nyní k výhodnému nakupování nahrává klesající kurz české koruny vůči evropské měně.

V Čechách je pro Slováky podle průzkumu agentury MediFax levnější takřka všechno zboží, zejména pak základní potraviny. Nejvíce ušetří Slováci při nákupu mléčných výrobků, zeleniny a minerálek. Při tisícovém nákupu tak mohou cestou za hranice ušetřit až třetinu. Cenový rozdíl ve zboží se jim tak s jistotou vyplatí i při započítání nákladů na cestování za nákupy.

Za běžný konzumní chléb ve čtvrtek zaplatil zákazník hodonínského hypermarketu 22 korun, zatímco stejný bochník v Holíči stál v přepočtu 34 českých korun (1,24 eura). Podobná byla situace například s mlékem. Na české straně hranice stál litr polotučného krabicového mléka 11 korun, na Slovensku zaplatil zákazník za stejné zboží o osm korun více.

Obchodní řetězce z Česka si aktuální kupní sílu Slováků uvědomily a zahraniční města a vesnice zaplavily letáky s akčními nabídkami zboží. Trefily se zřejmě do černého, protože parkoviště před hypermarkety v Hodoníně jsou plná automobilů se slovenskými poznávacími značkami, zatímco obdobné plochy před nákupními centry v Holíči zejí prázdnotou.

Potraviny ovšem zdaleka nejsou jedinou komoditou, která je na Moravě momentálně výrazně levnější. „V Česku se vyplatí nakupovat také nafta a benzín," řekl u benzínové pumpy v Hodoníně tankující řidič kamionu Jozef Uhlík ze Senice nad Myjavou, města ležícího zhruba 50 kilometrů od česko-slovenské hranice. Litr nafty jej v Hodoníně přišel na 25,80 korun, zatímco v Holíči by načerpal litr stejné nafty v přepočtu za 29 českých korun.

Ne všichni Slováci ale současný stav vítají. O živobytí se reálně obávají především majitelé malých obchůdků v Holíči a v okolních slovenských vesnicích. Během prvních tří měsíců roku jim klesly tržby zhruba o polovinu.

Majitelé koloniálů se shodli na tom, že drtivý propad v jejich obchodování nastal poté, kdy na Slovensku letos od 1. ledna zavedli euro. Slovenští hokynáři se sice do poslední chvíle snaží udržet na trhu snižováním marží, ale podle slov Aleny Masarykové z Holíče jsou jejich rabaty již nyní prakticky rovny nule.

Reklama