„Staré dobré časy“ se vracejí! Ani ne dvacet let po sametové revoluci a komunisté už nejen vystrkují růžky, ale dokonce už jsou opět u vesla! Co na tom, že povládnou společně s ČSSD! Morava se vybarvuje z oranžové do ruda!

Je to smutné, ale není to zas tak velké překvapení. Moravskoslezský kraj vždycky tíhnul doleva. Teď jej v následujících čtyřech letech povedou (jistě správným směrem) sociální demokraté společně s komunisty.

Je to první koalice na vládní a krajské úrovni po roce 1990, v níž zasednou komunisté.

Moravskoslezští sociální demokraté nabídli podílnictví na vládnutí v kraji komunistům. Rozhodli se tak poté, co lidovci opakovaně odmítli účast v trojkoalici ČSSD, KDU-ČSL a KSČM.

Budoucí hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslev Palas (ČSSD)Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 se tak komunistická strana stává součástí takové koalice.

„Po odmítnutí lidovců jsme se rozhodli pro koalici s KSČM. Chceme mít v krajské radě osm křesel, KSČM nabízíme tři,“ prohlásil krajský šéf ČSSD Lubomír Zaorálek.

A to přitom ještě včera večer tvrdil, že nejsou pro nikoho rozhodnuti. Spolustrník a budoucí hejtman Jaroslav Palas ale poté některým médiím prozradil, že si vybrali komunisty.

„Byli jsme domluveni, že svou volbu oznámíme až dnes. Je mi líto, že to kolega vypustil dříve,“ reagoval Zaorálek.

Lídr KSČM Moravskoslezského kraje Josef BabkaRodící se levicovou vládu, první v novodobé historii kraje, potvrdil i krajský lídr komunistů Josef Babka. „Levice zvítězila, ještě musíme vyjednat rozdělení míst v radě. Osm ku třem je sice vyjádřením volebních výsledků, ale upozorňuji, že vládnou dvě strany. Proto ještě budeme mluvit o dalších podmínkách, výborech či komisích. Na verdikt je ještě brzy,“ prohlásil komunistický předák.

Podle Palase se moravskoslezská ČSSD spojila s komunisty, protože mají v zastupitelstvu více křesel než KDU-ČSL, a koalice tak bude silnější. „Nyní je ale ještě předčasné hovořit o personálním obsazení rady a postů náměstků. Tak daleko ještě jednání nepokročila,“ dodal Palas.

V  pětašedesátičlenném zastupitelstvu bude mít koalice převahu 42 zastupitelů. Opozici vytvoří občanští demokraté a lidovci, kteří kraj vedli v uplynulém funkčním období.

Inu, každý má takovou vládu, jakou si zaslouží! Kdo chce kam, pomozme mu tam!

Reklama