Když projíždíte Moravským krasem a zabloudíte do Josefovského údolí, naskytne se vám za jednou ze zatáček klikaté silnice mezi Křtinami a Adamovem neuvěřitelný pohled. Cihlová věž vypadá jako pozůstatek dávného opevnění, ale nenechte se mýlit...

huť

Dechberoucí - tak by se dal popsat první pohled na Starou huť u Adamova. Já tudy projížděl až za tmy a málem mi vypadly oči z důlků. Když se člověk následně dozví, že nejde o žádné opevnění, ale v podstatě o pozůstatek továrny, je šokován podruhé, jak býval těžký průmysl krásný.

Co je Stará huť?

Přímo na internetových stránkách www.starahut.cz se dočtete, že jde o vysokou pec Františku z roku 1746, která je pozůstatkem hutnického komplexu, který zde nechal vybudovat kníže Jan Adam z Liechtensteina.

Areál Stará huť je ale větší a můžete zde vidět celou řadu rekonstrukcí malých kusových železářských pecí pod širým nebem, dvě menší pece na pálení vápna, rampy, bývalou modelárnu nazývanou Kameňák a také obytnou budovu. V Kameňáku je pak ke shlédnutí expozice Železářství střední části Moravského krasu.

Na venkovní stavby se můžete podívat celý rok, bude to ale osamělá toulka s pohledy na zajímavé stavby. Pokud se chcete o huti něco dozvědět, je lepší přijet v období od dubna do listopadu, protože, jak jsem se dozvěděl od Martina Baráka, provozovatele internetových stránek o Staré huti, „jsou zde hliněné rekonstrukce hutí, které jsou v provozu a taví se v nich někdy od dubna do října či listopadu. Expozice v modelárně je přístupná přes letní sezónu a přes zimu jen na základě objednávky.“

  • Areál spravuje Technické muzeum v Brně.
  • Internetové stránky: www.starahut.cz
  • Poloha: 49°18'24,52““ s. š., 16°40'40,92““ v. d
  • Titulní fotografie: Akil

Následující snímky nafotil kamarád Martin, když zde v létě projížděl na kole...

FOTOGALERIE: 10 snímků

Čtěte také...

Reklama