Je vám také takové horko? Ani se mi nechce psát o oblékání, tak co kdybychom se (alespoň obrazně) svlékly? Koneckonců v pátek jsme tu měly článek o pánských plavkách, tak proč na něj tak trochu nenavázat pohledem do historie.

Asi víte, co jsou to monokiny. Pokud ne, tak jsou to plavky bez horního dílu nebo jen s tenkými ramínky.
A víte, že takové plavky nejsou výdobytkem současnosti, jak by se mohlo zdát, ale jsou staré více než čtyřicet let? Dokonce je znám i jejich autor, kterému právě monokiny přinesly slávu, ale i trochu pochybnou pověst.

Jmenoval se Rudi Gernreich. Pokud je vám toto jméno povědomé, psala jsem o něm nedávno v souvislosti s capri kalhotami.
Rudi Gernreich se v polovině minulého století zasloužil o propagaci mladistvého trendu v módě. V jeho modelech si našly zalíbení herečky jako byla Natalie Wood a především Audrey Hepburn. Propůjčily jim svoji svůdnost, a tím tu nejlepší reklamu.

Do té doby Amerika jen napodobovala a pokukovala po evropské produkci, nyní se stala inspirací sama. Není bez zajímavosti, že než si Rudi Gernreich založil vlastní značku, pracoval jako tanečník a navrhoval kostýmy. Svými futuristickými modely s vsazenými plastovými díly, průhlednými halenkami a plavkami s ramínky ve tvaru písmene V soustředil pozornost na tělo, a tím vyváděl nepřipravený svět z míry.

Jeho idea, že lidská kůže může být sama o sobě krásným oděvem, vyvolávala zpočátku skandál, ale zároveň zvyšovala zájem a zvědavost a Gernreich se stal brzy pro Ameriku tím, čím byla Mary Quant pro Evropu. Ve své tvorbě se zabýval i myšlenkou zrušení rozdílů mezi pohlavími, kterou je inspirována kolekce z roku 1970. Šel až do krajnosti. Muž a žena se neměli lišit ani svými vlasy.

Unisex uplatnil i na koupacích úborech. Významný vliv měly i jeho inovace v oblasti spodního prádla. Jeho „body stocking" ze strečového materiálu tělové barvy a podprsenka z neztuženého nylonu nazvaná „no bra-bra“ znamenali velký průlom v této oblasti.

Nosily byste monokiny?
Oblékaly jste se někdy ve stylu unisex?