Krásný den vespolek. I já přidávám svoji trošku k tématu dne. Rodiče se ve výběru jmen nás dětí střídali.

Starší sestra se stala vysněnou maminčinou holčičkou Zuzankou. Moje jméno vybíral otec. Rozhodl se, že budu mít monogram ze stejných písmen, tedy SS. Netušil, chudák, co si kvůli němu užiju na základce, hlavně v období, kdy se probírala 2. světová válka. Tehdy jsem své jméno opravdu ráda neměla.
Abych se vrátila ke jménu, otec si utvořil trojici jmen Simona, Sylva a Soňa, z níž potom vybral Sylvu. Zaplaťpámbu, Soňa se mi nelíbila už vůbec.

Simonu jsem potkala v deváté třídě a byla jsem celkem ráda, že nejsme jmenovkyně. Nevím, jestli to bylo věcí náhody, ale taky měla monogram SS.
První, co jsem se ptala - proč nevybrali Stáňu, ta by se mi líbila?! Měla jsem smůlu, Stanislav byl mamčin bratr a později i jeho syn. Mamka stejné jméno v rodině nechtěla.

Na střední škole jsem se se svým jménem smířila, i když začaly boje o "y". Kolik lidí mi vnucovalo Silvu, případně Silvii, jsem velice brzy přestala počítat. A ještě hůř bylo, když Sylvu vyřadili i z kalendáře a dali místo ní Alana!!!

Svoji první jmenovkyni jsem potkala až na vysoké škole. Nevydržela, takže jsem v ročníku byla jediná toho jména. Tehdy (i přes potíže s ypsilonem) jsem asi poprvé v duchu otci poděkovala za jeho volbu. Byla jsem jedna z mála, jejichž jméno nevyvolávalo žádné dohady ("a která Jana, Hana, Eva...?"). Sylva a basta!
I když se později toto jméno objevilo v širší rodině (švagrová mého švagra) a taky jsem zjistila, že provdáním se mám i naprostou jmenovkyni (od loňska vím i o druhé), přesto jsem vděčná za mé málo obvyklé jméno, vyskytující se snad častěji v Rumunsku či Francii a které má znamenat ženu z lesa (vílu??? divoženku???).
Takže resumé? SPOKOJENOST.
Syn se jmenuje Ondřej (podle miminka v mé oblíbené knížce) a zatím mi jméno nevyčetl, byť už ve svém životě potkal hodně Ondrů. S jedním sdílí společnou alma máter už dvanáctý rok.

 A když byl maličký, tak to byl Ondrášek, pro babičky Ondřejek, pro kamarádku Ondrulka, doma, když byl hodný, tak Ondrulínek, když zlobil, tak Ondrášídlo. Dcerku bych pojmenovala Karolína nebo Adélka.

Oslovujme se s láskou a každé jméno bude hezké.
Sylva –  monkee

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.


A mně se nejvíc k Tobě líbí  Monkee :-) M.

Pište dál, své názory a zkušenosti s křestními jmény na redakce@zena-in.cz Dnes svými příspěvky soutěžíte o krém na ňadra a ruce :-))

Reklama