Pěkný den všem čtenářkám a knihomolkám.
I já patřím do skupiny lidí, kteří přečtou i tiráž na obalu od kvasnic.

Už jako prďolka jsem chodila do knihovny a s lety jsem se dověděla, že vlastně nebylo úniku. Četla celá rodina.

Děda z matčiny strany byl vášnivý čtenář s obrovskou knihovnou a taky moje teta-kmotřička. Ta si bez knih neuměla život představit a tak skončila jako knihovnice v jedné podnikové knihovně a byla v celoživotním kontaktu se všemi možnými nakladateli a vydavatelstvími až do odchodu do důchodu.

Díky tomu byla schopná sehnat v době totálního zavržení i všechny díly Tarzana, Káju Maříka a Gabru a Málinku. Já si schovávám jako poklad (a památku od ní) Broučky, všechny tři díly Kapitána  Nema a  Biblické příběhy, které mě nenásilnou formou přivedly k tématice, kterou bych apriori odmítla, kdyby mi někdo chtěl vnucovat víru (jakoukoliv), jsem totiž od malička duše svobodná a nespoutaná.

Ale ke knize na dovolenou.

Dneska si jdu na poštu vyzvednout knížku, na kterou se těším jako malá holka. Četla jsem ji kdysi dávno před lety a teď se mi podařilo najít ji na internetu - od r. 1969 totiž byla spisovatelka zakázaným autorem. Je to kniha Anny Sedlmayerové Na cestách a líčí zážitky jedné české rodiny při prázdninových cestách po Evropě v dobách hluboké totality, devizových přídělů, výjezdových doložek a pasů různých barev. 

Zážitky úžasné, jména navštívených míst se zlatým a stříbrným nádechem a pro mě nepředstavitelná představa, že bych se tam někdy podívala.

Přesto se zadařilo, hranice padly a já si znovu vychutnám vtipné vyprávění o autě nacpaném rodinou i zásobami proviantu (pro úsporu už tak hubeného přídělu zahraniční měny) a srovnám se svými vlastními zážitky a zkušenostmi z doby asi tak o 30 let pozdější.

Nastávajícím maminkám bych doporučila (taky hodně starou) knížku Hýta a Batul (http://tenkrat.webnode.cz/products/helenina-drubez-v-prekladu-antonie-male-ukazka-/), četli jsme si ji stále dokola, podobně jako v pubertě Saturnina od Z. Jirotky.
Krásné chvilky u knížky nejen o dovolené přeje monkee

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


HÝTA A BATUL!!!! Hlásím, přečteno šestkrát! Sama dvakrát, a pak každé dceři před spaním pomalu povinně, tedy čtyřikrát. A ráda! Kouzelné, malebné dílo, hluboce lidské a vesele dojemné. Mohu doporučit taky.

Víš, že je málo lidí, kteří to četli? Těší mě, že jsem vedle své mámy alespoň jednoho objevila! Míša

 

Pište co čtete, nebo jste četli či se chystáte číst. Doporučte knihu na kterou nezapomenete. Svěřte se na redakce@zena-in.cz

Vítězný e-mail dnes získá jak jinak než knihy.

Reklama