Milé alergičky i nealergičky. Když mi moje sousedka vyprávěla svoji story, jak se od dětství potýká s alergií, upřímně jsem ji litovala, ale neprožívala to.

Rok se s rokem sešel a já takhle jedenkrát koncem léta na dovolené v lůně přírody (v Trojanovicích) začala kýchat a smrkat a třít oči, až mi došlo, že to nemůže být obyčejná rýma. Ke konci dovolené (to už jsem chodila ve slunečních brýlích i na jídlo do jídelny a obkládala mokrým kapesníkem oči i kořen nosu) se mi vybavil rozhovor se sousedkou a rozsvítilo se mi - alergie jak prase! Po návratu domů jsem klusala k doktorovi najisto - pro Dithiaden. Zabral spolehlivě.

Ale co dál? Probírala jsem se zpětně životem a uvědomila jsem si svoji lehce alergickou reakci na kakao a čokoládu v době studií - vždy po pozření jsem musela kýchnout, ale tím to bylo odbyto.

Dala jsem hlavu dohromady se sestrou, která se taky v tu dobu potýkala se zdravotními problémy (jiného rázu) a výsledkem byla koupě knížečky Musíme trpět alergiemi?. Díky ní a trpělivosti při hledání alergenu mezi potravinami (znamenalo to po určitou dobu i vegetariánství) jsem objevila viníka - syrové mléko, můj oblíbený nápoj od dětství. Mezi antihistaminiky jsem si postupně našla to nejúčinnější a jak léta jdou, mám čím dál menší spotřebu (musím zaklepat na dřevo). A ověřila jsem si taky, že vždycky v úplném začátku sezóny mi pomáhají koňské dávky vitamínu C, nástup je pak znatelně slabší. Z chytrých knih jsem vyčetla, že z pylů mi nejvíc vadí ambrózie (ale to už je jen ten následek; když se poctivě mléku vyhýbám, průběh se poslední dobou blíží už jen silnější rýmě).

Perlička na závěr: moje léčba na alergologii skončila poté, co mi doktorka předepsala cílenou léčbu na alergii na seno a tím mi vyvolala sennou rýmu v jarním období (při testování jsem měla masívní reakci na podzimní pyly, ale podle ní: „Začneme léčbu tím senem.“). Takže tou teď každoročně zahajuju sezónu.

Alergii na blbce pomíjím, časem se u mě vyvinuly obranné mechanismy. 

Všem hodně zdraví přeje monkee

Trápí vás také nějaká alergie? Ještě hodinku můžete psát své příběhy a zkušenosti.

redakce@zena-in.cz

Reklama