gina-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Je a vždy byla považována za jednu z nejkrásnějších hereček světa. Právě díky svým nesporným fyzickým přednostem a souměrnému obličeji si vysloužila přezdívku Mona Lisa dvacátého století. Luigina Lollobrigida se narodila 4. července 1927 v Subiacu v Itálii. Její otec vyráběl nábytek a kromě Giny měl ještě tři dcery – Giulianu, Mariu a Fernandu. Lollobrigida si byla své krásy dobře vědoma. Již v útlém mládí se začala věnovat modelingu a ve čtyřicátých letech dokonce získala titul Miss Řím. Poté v roce 1947 obsadila třetí příčku v celostátním klání krásy Miss Itálie.  

V rodinném životě ovšem tolik štěstí neměla. Již o dva roky později totiž vstoupila do stavu manželského se slovinských lékařem Mikou Skofičem. Tento svazek se ovšem roku 1971 rozpadl a Gina se rozhodla zůstat nadále svobodná. 

Vrchol její herecké slávy však přišel v roce 1951, kdy se z ní díky filmu Pozor banditi stala hvězda první velikosti. Svou již v té době pevnou pozici potvrdila v následujícím roce filmem Krásky noci, kde si zahrála s Gérardem Philipem a především snímkem Fanfán tulipán. Zde divákům dokonce dopřála pohled na svá částečně odhalená ňadra.

V roce 1966 byla za svou roli ve snímku Dobrý den, paní Cambelová dokonce nominována na Zlatý glóbus. Ovšem již velmi záhy – počátkem 70. let začala postupně její kariéra stagnovat a tak se obrátila ke své velké zálibě, a sice k výtvarnému umění a fotografování. Vytvořila velmi známou kolekci fotografií Paula Newmana či Salvadora Dalího. Zároveň slavila nemalý úspěch na poli dokumentaristiky, když natočila dokument o Fidelu Castrovi.

V roce 1995 navštívila Českou republiku jako oficiální host Filmového festivalu v Karlových Varech, kde předala Křišťálový glóbus Janu Svěrákovi za jeho vítězný film JÍZDA.
 

Zdroj: Československá filmová databáze, Wikipedie, Filmová databáze, Osobnosti

Reklama