Bohužel, i ten je od mého bydliště víc než kilometr směrem z kopce (a s nákupem zpátky do kopce) a do dalšího nejbližšího obchodu musím tramvají, která jede přímo od uvedeného supermarketu.
O kvalitě tamějších skladů ledacos vím a nedělám si iluze. V důsledku toho se náš život musel přizpůsobit molům, které pravidelně nosíme domů v nenápadném přestrojení za mletou papriku, mouku a jiné potraviny a pochutiny.
Na počátku června se začíná u Pajdíků řízeně přizpůsobovat jídelníček. Postupně mizí všechno, co do té doby leželo na poličkách se zásobami a co by popřípadě mohlo molům chutnat. Všechny krabičky a dózičky se po vyčerpání (nebo bohužel, vyhození) obsahu dezinfikují a kontrolují s ohledem na těsnost víček. Pokud vršek netěsní, jsou nemilosrdně zlikvidovány. Podle počtu molů v kuchyni se stanoví přibližné datum razie a k tomuto datu se
A začíná velká akce. Všechno, co se nespotřebovalo a nemusí být nutně doma po následující týden, je zlikvidováno. Nejčastěji to jsou zbytečky mouky, strouhanky, tvrdé rohlíky a podobně, a u nás bohužel i mák a sušené houby. Důslednou kontrolou projde celý byt - moli vezmou za vděk i morčecím zrním nebo koudelí kolem trubek ve stupačkách. Nejhorší bývají zapomenuté sáčky se semínky na zahrádku. Pak se projde celá spížka a skříňky s kořením - všechny sáčky, krabičky a pytlíčky se vezmou, důkladně prohlédnou a pokud najdu stopy po molech, nemilosrdně vyhodím všechno, co je téhož druhu. Dá se totiž předpokládat, že moli napadli celý obsah a ne jen to jedno balení, kde byli tak neopatrní, že se dali vidět. Kořenky i krabičky s kořeněnými solemi je nutné otevřít a prověřit - předloni jsem se dala zviklat ujištěním, že pod šroubovací víčko se moli nedostanou a do týdne byli opět v těžké přesilovce. Dál se musí kupodivu zkontrolovat i sůl a cukr, jsou-li zabaleny v papírových sáčcích.
Jakmile je byt důkladně zbaven veškeré molí potravy, začíná další fáze. V první řadě dohlédnu, abych opravdu měla ve spíži průvan. V paneláku to většinou lze zajistit otevřením obou větracích otvorů ve spíži. Neznamená to, že moli v bytě nebudou, ale znamená to, že v případě dalšího náletu nebudou mít podmínky pro průnik do jiných prostor - průvan jim totiž vadí. Následuje vystříkání přípravkem proti hmyzu - na garnýže, parapety a poličky používám prostředky, které působí delší dobu, protože ze zadní strany zmíněných předmětů bývají různé cenovky a papírky a molové si nijak zvlášť nevybírají, do ostatních prostor nastříkám obyčejný přípravek. Pak můžu nastěhovat potraviny zpátky do polic. S nákupem nových zásob musím ještě týden počkat - po tu dobu vylézají zdatní jedinci, kteří přežili v
Pokud se po této době dodržím jakási rozumná opatření, to je, že všechny zakoupené potraviny pečlivě zkontroluji, mouku přesiji a popřípadě upražím (když vím, že budu v blízké době péct), vydrží popsaná opatření asi dva roky. Ovšem vzhledem k neustálému přísunu létajících příšer je nutné po této době nastolit opět tvrdý teror.
A na závěr vyzývám Ženy-in:
Bojujte! Nepřátel se nelekejte a na množství nehleďte! A máte-li nějakou radu, sem s ní!!!!!!!
Nový komentář
Komentáře
Moli u nás poletují čas od času také, ale já nikdy nevím, jestli je to jen můra. Rolety i garnýže mám v pohodě, tam se nedrží.
Kupte si kočku a moli nemají šanci
Ja se opakuju...hezky,hezky
To jsem psavala nejlepsi slohove prace a ted tohle
Nejlepsi je odletet v zime na dovolenou(hezky do teplicka) a nechat byt hezky promrznout.Pak neni po molech ani pamatky
My jsme tak byli mesic pryc,vypli jsme topeni a teplota nam v byte klesla na 2 stupne(venku bylo az-15 brrr).Zadna havet to nejspis neprezila,protoze od te doby jsem mola nevidela
No nechci vám brát iluze a bezmeznou víru v zázračná lepítka, ale měním je v kuchyni co měsíc už asi tak dva roky a moli jsou tu pořád. Ono není divu - ta lepítka jsou v podstatě feromonové lapače, nalákají jen samečky a samičky si tu vesele krouží dál a kladou vajíčka, kam se jim zlíbí.
Kromě potravin nejrůznějšího druhu (ti naši mají nejraději pistáciové oříšky, rozinky a ovesné vločky) nepohrdnou ani pilinovou drtí. Na mou duši, na psí uši - daří se jim v předvrtaných otvorech v knihovničce (těch co se do nich zastrkují čudlíky a ně pak pokládají poličky, takže jich je několik nad sebou, abyste si mohli zvolit nejlépe vyhovující rozestupy poliček).
Jo, a molí mrtvolky zase děsně chutnají mravenečkům faraonkům.
A já dodám shrnutí:
"Při spatření zavíječe
měníme se v zabíječe"
Pavouky nezabíjím, buď přivolám
, když je doma, a on je vynese, nebo ho lapím do krabičky od sirek, když musím, jsem děěěěsně statečná
, a vynesu ho ven.
A ten mizerný brouček se jmenuje zavíječ Paprikový, proto si ho asi všichni domů nosíme v paprice.
Ty lepítka mi kupuje kamarádka a stojej 12 Kč. Moli na to jdou jak diví. Název zjistím.
me tady kdysi kdosi poradil posypat hlinu v kvetinacich skorici a funguje to...ne ze by to ty mrchy litaci zabilo, ale odpudi je to spolehlive
a je stale vice ci mene na lopatkach
a lepitka mam taky vsude
fakt jste me uklidnili, ze nejsem jedina, kdo s tema bestiema bojuje
Mari: My máme tu smůlu, že nemůžeme doma používat žádné postřiky a jedy, protože hadi, které máme, by to nerozchodili, teda vlastně nerozlezli. Takže máme doma neustálé úspěšné představení - tleskáme jak o život.
Pajinka: výborný nápad. A do toho by se dali zahrnout nejen moli, ale i zvířátka, manželé, děti, sousedi apod.
Nebude rozumné založit diskuzi na téma "žijí s námi"?
kamarádka mi poradila na ty mušky v květináči stroužek česneku - funguje to
Moli beru doma jako další položku domácího zvířectva.
Ty potvory vám vlezou všude. Ale já je chytám a pak je zahazuju.
Ale vážně - vlezou do všeho jenom v cukru jsem je nikdy nenašla. Asi mám doma specální druh molů diabetiků.
A ty papírky jdu hned schánět.
Se těšte, vyhlašuju vám válku!
Teda to je clanek zrovna aktualni. Delala jsem malymu kakao a bylo take napadene
a pekne vypaseni moli si u nas proletuji jedna basen. Sice jich neni moc,ale stejne, mam pocit, ze jsou nekde ukryti a tam si debuzirujou
takze hned jsu koupit ty lepitka!!!!!!
Ferdičko, teď se mi rozsvítilo, HLEDAJI VODU když někdy nechají děti sklenici s pitím na kuchyňské lince a ráno v ní plave utopený mol znamená to , že je třeba vyrazit na kontrolu
zonan:s těma malýma muškama v květináčích jsem měla taky problém, ale jelikož nesnášejí hřebíček jako moli, je po problému: do každého květináče podle velikosti napíchat 5-10 hřebíčků a je po nich.
Já s moly pravidelně bojuji mikrovlnnou trobou a celkem úspěšně. Když si přinesu sypký nákup, mouku, strouhanku.... šoupnu na chviličku do mikrovlnky, prý je zabíjí už teplota kolem 40oC. Zabíjí spolehlivě všechna vývojová stadia. Tu teplotu tedy odhaduji , a potom nechám chvíli v troubě "dojít". Občas provádím i preventivní čistky, prostě proženu troubou všechno čemu trošku vyšší teplota neuškodí( možná by to šlo i v elektrické). Je fakt , že je občas najdu v naprosto nečekaných úkrytech,třeba v žrádle pro osmáky, onehdá se nastěhovali do vánočního věnce-do oříšků. No a vstupy do skříněk chráním těmi samolepícími obdélníčky. Molům by měly chutnat víc než obsah spíže.
pajda:
tak desinfikovat takhle pořádně hlínu mě ještě nenapadlo!
Děkuji za skvělý tip - hned se po těch zázračných obdélníčcích podívám a jsem zvědavá, jak budeme úspěšní.