Hemoroidy máme všichni, jde totiž o křečové žíly v oblasti konečníku. To, co nás může trápit je jejich zánět a zvětšení, protože oba tyto jevy výrazně zhoršují kvalitu našeho života. Je proto nutné překonat tabu a vyhledat odbornou pomoc. Jinak mohou hemoroidy ovlivňovat i sexuální život.

shutterstock-592788404.jpgFoto: Shutterstock

„Pro každou ženu je velmi těžké mluvit o intimních tématech, ale stud a strach je třeba překonat. Je důležité si uvědomit, že pro lékaře jsou problémy s hemoroidy běžnou záležitostí, a když se mu žena svěří, společně najdou řešení pro celou řadu problémů. Hemoroidy totiž mohou zasahovat i do partnerského a sexuálního života, a to hned několika způsoby. Musíme si uvědomit, že muži jsou vizuálně vzrušiví a neléčené viditelné hemoroidy tomu moc nepomohou. Navíc když žena trpí bolestí, nemá na sexuální hrátky náladu, je podrážděná, a to se odrazí i ve vztahu,“ upozorňuje psycholožka a sexuoložka doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc.

I přes zjevné tabu kolem hemoroidálních onemocnění se v ordinacích lékařů častěji vyskytují ženy než muži. „Řekla bych, že jsou o něco zodpovědnější, ale na druhé straně také hlídají své muže. Když se pacienta zeptám, kdo ho ke mně nasměroval, často dopoví, že to byla manželka,“ říká MUDr. Soňa Hořínková z nemocnice Tomáše Garrigua Masaryka v Hodoníně.

Ta se ve své ordinaci také stále častěji setkává s mladšími ročníky, které hemoroidy trápí. Zatímco dříve byl věkový průměr kolem padesáti a šedesáti let, dnes je to od čtyřiceti výš. „Alarmující jsou i mladší pacienti, adolescenti, děti mezi třináctým a šestnáctým rokem. U nich je problém nedostatek pohybu, vysedávání za počítačem a nevhodná strava,“ upozorňuje MUDr. Hořínková.

V souvislosti s příjemnými venkovními teplotami, které přejí sportování, jsme se paní doktorky zeptaly také na to, jak je to s hemoroidy a sportem, konkrétně s plaváním a jízdou na kole.

„Plavání je výborný sport, ale doporučuji si po něm sundat mokré plavky. Jsou studené, a to nepůsobí dobře na žíly v konečníku a může to vést k zánětu. Co se týče jízdy na kole, není vhodná pro horší stádia onemocnění, ale vyrábějí se anatomická cyklistická sedátka, a když na kole pacient nestráví celý den a potom si řitní otvor ošetří, může cyklistiku provozovat,“ říká lékařka.

Pohyb je v souvislosti hemoroidy velmi důležitý, protože sedavé zaměstnání zvyšuje riziko onemocnění. Jednou za hodinu je proto potřeba se krátce projít, změnit polohu a protáhnout se. Samozřejmě pokud to charakter práce dovolí.  

Lékařka také varuje před přehnanou hygienou, parfémovaná mýdla vysušují okolí řitního otvoru a mohou způsobovat prasklinky a záněty kolem konečníku.

Více informací si můžete přečíst na stránce www.konectabu.cz.