Máte rády míchané koktejly? Jaká je historie koktejlů?
Ze 13. května roku 1806 pochází první písemná památka na vznik koktejlu. Definice koktejlu byla poprvé otištěna v americkém časopise THE BALANCE & COLUMBIAN REPOSITORY, charakterizuje koktejl takto:  „...posilující nápoj složený z lihovin různého druhu, cukru, vody a hořké, lidové označení pro hořký sling, se považuje za vynikající volební nápoj, který stejně tak činí srdce rázné a nebojácné jako opíjí hlavu. Pro demokratické kandidáty je velmi užitečný: Osoba, která ho spolkne skleničku, je schopna spolknout cokoli.“ Zaznělo v odpovědi na dopis čtenáře, zjevně republikána, který si postěžoval, že mu pojem cock tail není vůbec jasný. V dnešní době už každý ví, že nejlepší koktejly jsou namíchány s rumem Havana Club!

Víte o legendách, které se o koktejlech tradují už  celé generace?
Zajímavý je kupříkladu příběh o dceři mexického krále Axolotla VIII., který na začátku minulého století válčil s americkou armádou. Po několika bitvách se vůdci obou znepřátelených stran dohodli na příměří a americký generál se vypravil na dvůr mexického krále. Před zahájením jednání se král zeptal všech přítomných, zda nechtějí něco k pití, a když souhlasili, přinesla velice krásná dívka ve zlatých pohárech nápoj, který měl zvláštní chuť a aroma. Neznámý nápoj Američanům velice chutnal. Generál se zeptal kdo nápoj připravil a král mu představil onu krásnou dívku, která poháry donesla. Byla to jeho dcera Coctel. Američtí vojáci později její jméno změnili na Cocktail. Rozšíření v USA dosáhlo míchání koktejlů paradoxně v období prohibice, která začala po schválení tzv. osmnáctého dodatku americkým kongresem 16. ledna 1919. Ústavní dodatek zakazoval v USA s celostátní účinností výrobu, prodej i dopravu opojných nápojů. Američané zákaz nerespektovali a pili dál, černý obchod s alkoholem vzkvétal a receptury koktejlů se množily.

Za klasické bylo už v roce 1929 pokládáno přes 120 druhů míchaných nápojů, které se pijí dodnes. Jedinečnou originální chuť těch nejoblíbenějších koktejlů definuje kubánský rum Havana Club. V současném období boomu koktejlů znají všichni Mojito, Cuba Libre, Havanissimu, Daiquri nebo Piňa Coladu, tímto stručným výčtem, ale škála skvělých koktejlů z Havana Club rozhodně nekončí.

Máte rádi Mojito? Koktejl s nezapomenutelnou mátovou chutí, tak osvěžující! Jak vám chutná? Umíte si udělat pravé originál Mojito? Zde je recept:

MOJITO ORIGINAL
6 cl Havana Club
1 limeta
2 lžičky třtinového cukru
lístky máty peprné
sodová voda

 

 

 

  

Ochutnejte Mojito trochu jinak….

RASPBERRY MOJITO
(malinové mojito)
6 cl Havana Club
1 limeta
čerstvé maliny
2 lžičky třtinového cukru
lístky máty peprné
soda

 

 

 

 

  

STRAWBERRY MOJITO
(jahodové mojito)
6 cl Havana Club
1 limeta
čerstvé jahody
2 lžičky třtinového cukru
lístky máty peprné
soda

 

 

  

 

 

GINGER MOJITO
(zázvorové mojito)
6 cl Havana Club
1 limeta
nastrouhaný čerstvý zázvor
2 lžičky třtinového cukru
lístky máty peprné
zázvorová limonáda

 

 

  

 

 

GRAPEFRUIT MOJITO
6 cl Havana Club
růžový grep
2 lžičky třtinového cukru
lístky máty peprné
1 střik angostury
Soda

 

 

 

 

 


Více informací najdete na www.havanaclub.cz  - můžete navštívit on-line shop, kde si můžete objednat skvělé barmanské náčiní, které jistě upotřebíte I doma na soukromé party!

Reklama