Když jsme se seznámili, úplně jsem se do ní zbláznil. Bylo to kouzelné stvoření. Úplně jiná než dívky před ní. Nezkušená, plachá, ale zároveň kultivovaná a vzdělaná slečna z tzv. dobré rodiny. Měla přísnou až puritánskou výchovu a o sexu před svatbou nechtěla ani slyšet. I po svatbě se mu spíš vyhýbala. Byla upjatá a nedokázala se uvolnit. Vlastně se dá říct, že jsem byl „připuštěn“ jen proto, aby měla děti.  Po narození mladší dcery se mnou nespala už vůbec.

žena

Upnula se k dětem divnou majetnickou láskou a začala mě od nich izolovat. Nesnesla, když jsem byl delší dobu v jejich blízkosti. Doslova mi je ukradla a nechtěla, abych jim projevoval jakékoliv vřelejší city, než jakých byla sama schopna. Její chování bylo přinejmenším podivné, ale přikládal jsem to rodinnému zázemí, ze kterého pocházela.

Hlavně její matka pocházela z velmi bohaté rodiny. Byla to citově chladná osoba, která vládla „tvrdou“ rukou nad ní, ale i nad svým manželem. On byl sice vzdělaný lékař, ale držel hubu a krok. Dcera neznala, co je mateřské objetí, něžné pohlazení, vlídné slovo. To přece musí člověka poznamenat, ale ona na matku nedala nikdy dopustit, jediným slovíčkem si nepostěžovala.

Myslel jsem si, že se to časem poddá a žena pochopí, že pro ni a děti chci jen to nejlepší. Ale ona se nebyla schopna vymanit z matčina vlivu a čím dál víc se mi vzdalovala. Dokonce uvítala, když jsem dostal práci mimo Prahu.

Časem naše manželství přestalo úplně fungovat, bydleli jsme každý zvlášť a stýkali se jen kvůli dětem. Přesto jsem se kvůli nim nikdy nerozvedl. Já vím, naše manželství je jen formalita, ale bál jsem se, že rozvodem bych o děti přišel úplně. Že by mi jednou vyčetly, že jsem je opustil. Se ženou jsme občas zašli do divadla, na nějakou výstavu nebo koncert, ale to bylo asi tak všechno. Byli jsme jak bratr se sestrou.

Takhle žijeme už přes třicet let. Děti jsou dospělé, mají své rodiny a teprve teď, když spolu mluvíme otevřeně, mi začínají mnohé věci docházet. Zvláště dcera se naštěstí „nepomamila“ a určitě o našem vztahu hodně přemýšlela. Dokonce ona první přišla s myšlenkou, že její matka je s největší pravděpodobností lesbička.

Najednou mi to začalo do sebe všechno zapadat. Citový chlad, odmítání sexu, všechny kamarádky staré panny... Takže nejen výchova, ale i odlišná sexuální orientace, kterou si sama odmítala přiznat, udělala vlastně z našeho života peklo.

Vladimír

Čtěte také

Reklama