Už pár let přidávám do klasické mouky celozrnnou v poměru cca 1:1, cukroví je pak chutnější a zdravější. Zásadně hotové neposýpám cukrem – to mě už od dětství odpuzovalo. Například linecká kolečka z celozrnné mouky slepená dobrou pikantní rybízovou marmeládou nemají chybu! Nebo mušličky (kterým říkáme „žabí huby“), kde v těstě není cukr vůbec a jen v ořechové nádivce minimum – to je bašta.
Jíme hodně ovoce – jablíčka, mandarinky, pomeranče, banány, kiwi, na Štědrý den se netýráme s celodenní hladovkou, ale lehce posnídáme – třeba kousek vánočky s čajem, na oběd těstoviny se strouhaným sýrem a na večeři musí být zeleninová polévka, pečená ryba (netrváme na kaprovi) a bramborový salát bez majonézy (osvědčený recept mojí babičky – brambory, nakládané okurky, najemno nasekaná cibulka, nakládaná červená paprika, hrášek, nastrouhaná mrkev, nadrobno nasekaná vajíčka natvrdo a místo majonézy smíchat trochu oleje s hořčicí – nemá chybu!).
No a večer u stromečku samozřejmě domácí cukroví – viz výše – s omezeným množstvím cukrů a s vyšším podílem celozrnné mouky,  ořechy, ovoce – co kdo chce a stráví.
Odpoledne vyrážíme na procházku, záleží na počasí, jestli se dá vkročit do nedalekého lesíka, to je vůbec nejlepší. Jinak aspoň protáhneme město, pokocháme se vánoční výzdobou, po návratu ozdobíme stromeček a nesmí chybět ani klasické pohádky. Dcera mi moc ráda pomáhá s pečením, jsem ráda, že ji můžu přivést ke zdravějšímu mlsání. Od malička je to asi nejlepší, co může být.

Takže jsme nikdy neměli problémy se žlučníkem, na Vánoce se těšíme, s předvánočním úklidem si taky zase až tak těžkou hlavu neděláme – uklízíme průběžně, takže není nutné vyšilovat. A stejně není zdravé vysmýčit byt chemikáliemi a pak si tam sednout! J (to je rada mojí bývalé kolegyně, na kterou si vždycky vzpomenu). Nejdůležitější je, aby se rodina sešla ve zdraví, dobré náladě a byli jsme všichni spolu. Takže přeju všem, aby měli pohodové svátky tak jako my!

leonabMilá leonab,
děkujeme za "recept" na střízlivé Vánoce a posíláme 500 bodů do VVS