Na úředníky mám spíš štěstí než smůlu. Většinou narazím na ochotné a vstřícné lidi. Jistě, jsou i výjimky, ale to přičítám tomu, že jsou to lidi a taky nemusí mít svůj den... Stejně jako my.

Při styku s lidmi (obzvlášť mně neznámými) bývám ve stavu lehké paniky a zmatení. Takže to, co teď popíšu, není nic výjimečného a může to zažít každý úředník/úřednice, se kterým se setkám. To jsem si tak před pár lety vyřizovala novou občanku a pas...

Plán: Vyzvednout nový občanský průkaz, podat si žádost o pas (tiskopis jsem si vzala při podávání žádosti o občanku a doma v klidu vyplnila, takže pohoda), zajít do bankomatu a pak na poštu, zaplatit složenky.

Skutečnost:
Ujel mi autobus. Což není nic strašného, pojede další, a ještě jsem získala skoro 20 minut volného času.

V autobuse na mě moje čipová karta zavřískala, že je prázdná. Mělo mě to varovat... ten den asi nebyl příliš nakloněn mému vyřizování na úřadech... leč, nedbala jsem. Zdržela jsem celý spoj štracháním peněz na lístek, měla jsem v peněžence snad samé halíře. Řidič byl milý a trpělivý, usmíval se na mě a vtipkoval, já byla v panice a červená jak rak, ale nakonec jsem se dopočítala. Mohli jsme jet.

Na úřadě jsem si u příslušné kanceláře vzala lístek s pořadovým číslem, nachystala doklady, počkala na výzvu a vešla. Oznámila jsem, že si jdu vyzvednout občanský průkaz a podat žádost o pas - a dozvěděla jsem se, že občanský průkaz si musím vyzvednout u okýnka v prvním patře. Úřednice (taková starší, kulatější paní) byla vstřícná a řekla, že nechá moje číslo svítit, pokud to stihnu se vrátit. Pokud už svítit nebude, mám si vzít nové číslo a počkat si.

Takže, do prvního patra pro občanku, pak honem dolů ke kanceláři, moje číslo ještě stále svítilo na tabuli - zaklepala jsem a vlítla dovnitř a u přepážky nějaký člověk... paní se na mě usmála a řekla, ať si vezmu nové číslo. Vyšla jsem, takřka důstojným krokem, opět ven, i když jsem zdaleka klidná nebyla (zahrabat sto sáhů pod zem!)... venku jsem učinila, jak měla - přitom jsem teprve teď zaregistrovala, že nad mým číslem na tabuli svítí další, cizí :-)) ...a čekala jsem.

Za chvíli jsem byla opět na řadě. Podala jsem úřednici (už jsem si na ni skoro zvykla, však jsme se viděly už potřetí) žádost o pas plus příslušné doklady - a byla dotázána, zda už jsem nějaký pas měla. :-)) Statečně jsem přiznala, že kdysi hodně dávno ano, ale.. kde je mu konec, že? No.... dala mi vyplnit tiskopis - hlášení o ztrátě pasu - a prý by mě v tomto případě (teoreticky) neměli pokutovat, jen hlásit že se to musí, pro pořádek. :-) Pak si vzala, co potřebovala, fotku, ofotila si občanku - a nakonec chtěla poplatek 200 Kč... a já si uvědomila, že jsem si to naplánovala špatně, do bankomatu jsem měla jít nejdřív, neboť moje hotovost rozhodně této částky nedosahovala. Upadla jsem do rozpaků (zahrabat... tisíc sáhů!), byla jsem červená jak rak - a špitla, že tolik peněz u sebe nemám. Nezabila mě... byla milá a trpělivá :-) a navrhla, že si mě dá bokem a prostě jí to přinesu. A že ani nemusím čekat s číslem, mám bez čekání vstoupit, dát ji peníze, dostanu stvrzenku a půjdu.

Přátelsky jsme se rozloučily s tím, že se za chvíli opět uvidíme, a šla jsem. K bankomatu. Tam se na mě smálo oznámení DOČASNĚ MIMO PROVOZ. Proklela jsem sebe i celý ten den a vydala se procházkou k dalšímu bankomatu. Fungoval... vybrala jsem peníze, vrátila se na úřad, kde jsem zaplatila, a pak na autobus (čipová karta dobita). I tu poštu jsem nakonec stihla.

elfos


Tomuhle říkám smolný den. Něco takového se mi stát, tak bych asi pípal jako ta čipová karta. Hrůza hrůz, ale měla jste štěstí. S jinou směnou úředníků by to pak asi bylo horší. Uf, to jsem se z toho rozrušil!

Jestli chcete vyhrát lístky na flamenco, klikněte SEM!

Reklama