Čtenářka Bokul se bez některých léků, ač má jak píše relativně nízký věk, neobejde. Je totiž diabetička a zlobí ji i štítná žláza...

Taktéž čtenářka Bokul si život bez léků nedovede představit. Ne, že by nechtěla, ale musí...


Pěkné pondělí všem čtenářům, čtenářkám i redakci ženy-in!

Ač se necítím jako hypochondr, k dnešnímu tématu mám co říct. A to i přes můj relativně nízký věk, bohužel. Moje tělo je totiž na lécích z lékárny závislé. A věřte, nechlubím se tím příliš (ani často). Raději bych fungovala bez pilulí…

Když jsem nedávno svým kamarádkám říkala o mé touze po miminku a manželově názoru, naprosto všechny měly pro mě řešení. Tak přestaň brát prášky. Jako by dnes každý člověk předpokládal, že žena v produktivním věku bere antikoncepci. Já ji totiž neberu (nemám ani tělísko). Tento typ pilulí jsem brala za celý svůj život asi půl roku. A pokud se chce člověk chránit před otěhotněním, rozhodně toto není jediná cesta (věřím, že snad aspoň několik z Vás mi dá za pravdu).

Ovšem přeci jen každé ráno, půl hodinu před snídání, vkládám do úst malou bílou tabletku Euthyroxu – na hypofunkci štítné žlázy. A beru ji už asi deset let a první, kdo mi ji předepsal, byla moje diabetoložka. Dělala mi kompletní biochemické odběry a zjistila zvýšenou hladinu cholesterolu. Při konzultaci výsledku se mne zeptala, zda mi někdy někdo stanovoval hormony štítné žlázy. Odpověděla jsem záporně. A podivovala jsem se nad souvislostmi. A to i přes to, že jsem biochemii na vysoké škole měla. Došlo mi to až s odstupem, jaké všechny metabolické dráhy činnost, respektive nečinnost štítné žlázy, ovlivňuje. Pokud by moje lékařka byla jako většina praktických lékařům, které tak trochu podezírám z toho, že mají profit z předepisování léků na vysoký cholesterol, napsala by mi léky na cholesterol a bylo by. Nicméně po laboratorním stanovení hormonů štítné žlázy se ukázalo, že potřebuji řešit štítnou žlázu a cholesterol se vyřeší zřejmě tím. A potvrdilo se to.

Na základě této mé zkušenosti a zopakování si učiva ze školy jsem doporučila mojí mamce, aby poprosila svého obvoďáka, aby ji nechal odebrat krev taky na stanovení hormonů štítné žlázy. A její výsledky byly ještě o něco horší než ty moje. Tehdy jsem byla dost naštvaná, protože mamka ty léky na cholesterol brala už dlouho. A třeba by ji stačilo brát jen ty na štítnou žlázu. Její doktor jí však nechal oboje. Na tomto případě bych snad jen chtěla poukázat na to, že léčení příčiny by stálo méně zdravotní pojišťovnu i pacienta (s ohledem na cenu léků i doplatky). Ale bohužel, je to dobrý byznys psát pacientům léky na léky anebo řešit následky nikoli příčiny.

Pro ty, kteří brblají nad tabletkami, bych ještě měla vzkaz: „Myslíte si, že byste byli spokojenější, pokud byste si lék museli aplikovat injekčně?“ Patřím mezi vice jak 50 tisíc pacientů v naší republice s diabetem 1. typu a bez pravidelných dávek inzulínu bych se neobešla. Aplikuji si ho sama od 9 let. Od roku 2007 mám inzulínovou pumpu, čímž jsem snížila výrazně počet bodanců. S trvalou závislostí na lécích se jde sžít, i když tu a tam přijdou chvíle, kdy by člověk se vším praštil.

Omlouvám se za nestřídmost mého projevu, ale ještě bych Vám ráda napsala o jedněch tabletkách, které by chutnaly s velkou pravděpodobností většině z Vás. Nosím je u sebe pro případ hypoglykémie, rozumějte nízké hladiny krevního cukru. Snad jen nedávno v pořadu Reportéři na vaší straně, televize Prima, zazněla blbost největší – a to, že si diabetik nestihl včas podat inzulín na hypoglykémii (dobře udělal jinak by se tím inzulínem mohl zabít). Když pociťuji hypoglykémii já, sáhnu po hroznovém cukru – mojí sladké tabletce, nebo i dvou či třech – dle potřeby. Nicméně snažím se jí nepotřebovat pravidelně.

Prášky na tlak jsem odbourala změnou zaměstnavatele, takže fungují téměř bez pilulí a jsem za to ráda. Všem přeji totéž – aby nebyli závislí na farmaceutickém průmyslu.

Ze srdce zdraví,
Bokul 

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 22. 7. 2013: Tabletky, bez kterých se neobejdete

  • Potřebujete ke svému normálnímu fungování nějaké medikamenty?
  • Máte v kabelce záchranné tabletky pro případ nouze?
  • Napište mi, bez jakých tabletek se neobejdete v běžném životě i v krizových situacích!
  • Jaké prášky s sebou nosíte v kabelce?
  • Patříte mezi polykače, nebo se tabletkám vyhýbáte?

Můžete také popsat svůj přístup k polykání prášků. Své příspěvky posílejte nejpozději 22. 7. 2013 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Pokud chcete mít šanci na získání pěkného dárku, nabušeného balíčku potravinových doplňku pro zdraví, který obsahuje: Multi-tabs pro dospělé a děti od 10 let 90 tablet – vitamíny, minerály, Houbové quarteto 60 tablet – upevňuje zdraví a vitalitua Karnitin 30 tablet – příznivě ovlivňuje spalování tuků, dbejte, aby váš příspěvek dorazil do redakčního e-mailu včas a aby byl dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

houbovekarnitinmulti-tabs

Reklama