talismanOd včerejšího odpoledne diskutujete pod článkem Talismany, rituály, zvyky – jaký je ten váš? Pobavily mě kalhotky pro štěstí, taky jsem takové měla a taky se nedaly nosit věčně. Měly na sobě, bůh ví proč, písmeno R. Tehdy jsem to komentovala s úsměvem, že to znamená, že si vezmu Rockyho. Pár lidí s tímhle jménem a nebo přezdívkou jsem potkala. Ale brát si mě nechtěli. Nechápu proč. :-)

I teď mám pár věcí, které hodlám nosit, dokud se nerozpadnou na atomy. Například svůj šátek – zkrátka nesnáším, když mi táhne na krk, svoje tričko s nápisem, který bych tu neměla zveřejňovat ani po 22. hodině. Nehodlám odložit ani dva kožené náramky a dva kříže, co mi visí na krku. Jeden kříž ochranný keltský. Nevím, jak moc chrání, ale pravdou je, že se mám fajn. Především se mi tenhle křížek líbí. A druhý kříž je takový ozdobný rockerský, pomalovaný tribaly. Mojí nedílnou součástí se stala sluchátka.

Hodně si vybírám, co do nich pustím, ale když už si vyberu, nesundám je. Někteří mě podezírají, že je mám přimontované natrvalo a že s nimi i spím, koupu se, telefonuju a kdo ví, co ještě. (Mami, buď v klidu, mám to pod kontrolou). V peněžence, která je jinak věčně prázdná, nosím lístky na koncerty svých oblíbených kapel. A vždycky si říkám: „Ještě jeden a pak už můžu klidně ohluchnout.“

Talismanů jsem měla nespočet, přicházely a odcházely jako každá jiná věc v životě člověka. Na jednom jsem ale silně lpěla. Bylo to trsátko a já ho od první chvíle milovala. Snad proto, že jsem ho našla ležet na silnici, snad proto, že mi připomínalo, jak nám máma hrávala na kytaru.

Bylo černé se stříbrným křížem. Tvarem byl totožný s tím, který teď nosím na krku, zvláštní náhoda. Kříž se časem ošoupal, ale trsátko, do kterého jsem si hřebíkem vypálila díru, abych si ho mohla pověsit na klíče, a nosit ho tak neustále při sobě, jsem měla několik dlouhých let. Pak ho pohltila černá díra uvnitř mé kapsy a po trsátku se slehla zem.

Bylo mi to líto, mohla jsem zajít do prvního obchodu a za pár kaček si pořídit další, ale zastávám názor, že takovéhle věci si vás musí najít samy. I teď, dva roky poté, se občas koukám po zemi a čekám, jestli se nějaké trsátko zase neobjeví…

A rituál? Po ránu si musím uvařit čaj, a to i ve chvíli, kdy vím, že ho nestihnu vypít. Už jen pro ten pocit, že jsem si ho uvařila. Kdybych si ten čaj neudělala, připadala bych si celý den jako někdo, kdo se zapomněl obléct.

Zapojte se a vyhrajte!

Dostat můžete některou z těchto cenu:

vyhra

Jak jste na tom vy? Máte nějaký zvyk, rituál, talisman nebo jakoukoliv věc, bez níž nedáte ani ránu? Máte kamaráda/kamarádku, o které říkáte, že je vaším siamským dvojčetem? Řekněte o tom ostatním! Napište nám, jaká věc nebo zvyk k vám prostě neoddělitelně patří a jak jste k tomu přišla. Nosí vám v životě štěstí, nebo spíše starosti? Svůj příběh můžete doplnit i fotkou.

  • Své příspěvky posílejte do dnešních 14.00 hodin na e-mail redakce@zena-in.cz. Došlé příspěvky budeme v průběhu dne uveřejňovat. Ty nejzajímavější odměníme!
Reklama