Chcete zažít něco ojedinělého? Navštívit exotiku ve své nezměněné podobě? Takových zemí už je málo, ale Srí Lanka, se řadí mezi jednu z nich. Je to ostrov na východ od Indie, jeho jméno v překladu z místního jazyka znamená „zářivá země“. Má tvar kapky a je zemí zaslíbenou pro milovníky čaje.

srí lanka

Historie ostrova je velmi spletitá. Po Portugalcích a Holanďanech ji ovládli na přelomu 18. a 19. století Britové. Stala se britskou kolonií Cejlon. Koloniální duch staré dobré Anglie se promítá v architektuře, vesnice i železniční zastávky jako by vypadly z dobových britských pohlednic. Srílančané také milují čaj - pěstují ho, zpracovávají a pijí jej každý den. Dokonce i s mlékem.

srí lanka

Srí Lanka je nádherná země. Oplývá divukrásnou přírodou, žijí zde exotická zvířata, a nabízí velké množství památek, které rozhodně stojí za to navštívit. Podle toho, na jak dlouho na Srí Lanku přijíždíte, je dobré si předem ujasnit, co chcete vidět a co od své dovolené očekáváte. Protože stejně tak si užijete nádherných pláží a moře i šnorchlování jako hor ve středu ostrova. V horách najdete nekonečné čajové plantáže s nádhernými výhledy, spoustu hučících vodopádů padajících ze skal, vesničky s koloniálním rázem z doby staré dobré Anglie, ale i velehory, na které můžete vystoupat a pozorovat východ slunce. V horách se také nalézají velmi významné památky - buddhistické chrámy, meditační střediska a všudypřítomná centra ajurvédy. Starobylá opuštěná města, jejich magické rozvaliny se vševědoucími sochami Buddhy. Na severu ostrova si kromě nekonečných pláží užijete plavby lodí a pozorování velryb. Na východě jsou rozlehlé přírodní rezervace, kde žijí sloni, levharti a další exotická zvířata. Možností, jak poznat a užít si Srí Lanku, je mnoho, záleží jen na vás a na tom, kolik máte času.

srí lanka

Čas, to je to nejdůležitější, co na Srí Lance potřebujete (kromě peněz). Ostrov není tak rozlehlý, ale díky špatné infrastruktuře se nelze spoléhat na to, že budete někde brzy. Po několika dnech pochopíte, že i 70 km se dá jet 4,5 hodiny a nikoho to nevzrušuje, všem to přijde normální. Protože silnice jsou strašné a dopravních prostředků moc. Navíc se stále předhánějí, kdo koho předjede. Čas vás limituje v tom, abyste viděli všechno, co chcete vidět, pokud jste sem vyrazili jako my, jen na dva týdny. Naše dovolená se tedy změnila v poklus - stále jsme plánovali a kombinovali, co chceme vidět a co si užít v čase, který ještě máme.

srí lanka

Protože nejde psát o každém místě jen jeden odstavec, tak postupně vydáme několik článků, kde se budu snažit popsat zážitky a vjemy z míst, která nás zaujala. Už se na to těším, je to skoro měsíc, co jsme se vrátili, a mně to připadá, jako by to byl rok.

Na co se můžete těšit? Připravuji článek o těchto místech:

srí lanka

Srí LankaPláže na Srí Lance – jsou krásné, divoké a nebezpečné. Jedinečné v tom, že jsou rodištěm mnoha druhů mořských želv, které se sem vrací naklást vejce. Také ve vodě stojí rybáři na kůlech a chytají ryby....

Chrám Budhova zubu v Kandy – místo, které mne dostalo. Vůně vonných tyčinek a santalového dřeva, buddhisté, chrámové květiny a ceremoniál – klanění k Buddhovu zubu

Vesnice Ella, srdce hor a čajových plantáží – vesnice v srdci hor s koloniálním britským nádražím. Místo s množstvím vodopádů a čajových plantáží, kde jsou někdy pijavice

Sigirya – skalní pevnost a dávné místo královské neřesti.

srí lanka

Sloni a opice – zvířata, která budu mít spojená se Srí Lankou

Dambulla – jeskynní chrámy, jsou krásné a stojí za to se do nich vydat, i když potkáte hordu drzých opic, které vás během okamžiku oberou, o co mají zájem

Vtipné historky z cest – několik vtipných nebo trapných situací, kterým se dnes usmívám a ráda se s vámi o ně podělím

Místa, která jsem nestihla, a to mě mrzí – Polonaruwa a Anuradhapura... moc o nich nevím, jen co jsem vyčetla v průvodci, ale jsou krásná

srí lanka

Hm, tak koukám, že jsem si na sebe ušila pěkný bič, tak koncem tohoto týdne začínám s prvním článkem! Každý další týden vyjde jeden článek... to bych mohla stihnout.

Jak se na Srí Lanku dostat a rady na cestu:

srí lanka

Cestovat můžete buď s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst - ubytování vždy seženete na místě, kde chcete its billazůstat. Na plážích je mnoho pronajímatelů bungalovů, chat, pokojů, za nízkou cenu. Cestovní kancelář pomůže zorganizovat výlety po památkách, pokud se nechcete spoléhat na cestování místní dopravou. (www.letuska.cz, www.itsbilla.cz)
Vstup do památek je dražší, většinou v dolarech (i v místní měně)
Místní doprava je spolehlivá a levná. Přesuny ale trvají dlouhou dobu, všude je zácpa, na silnici se všichni předjíždí, počítejte, že i krátký úsek pojedete několik hodin.

srí lanka
Doporučená očkování: žloutenka, tetanus, břišní tyfus (www.ockovacicentra.cz)
Důležité co sebou: dobrý průvodce (www.jota.cz), repelenty, desinfekční gel na ruce a intimní ubrousky. Všechno se vám bude hodit.