Moudřejší ustoupí, praví se v jedné z mnoha lidových moudrostí. Paní Radka slýchávala už od dětství čím dál častěji obdobu tohoto pořekadla: Jsi starší, máš mít rozum. Ale jak dlouho má ještě ustupovat? Jak dlouho má mít rozum?

sister

Paní Radka je starší ze dvou sester. Ta mladší se narodila o pět let později. Odmalička byla ve všem více protežována. „Romanka je ještě malá, ty bys měla mít rozum,“ slýchávala Radka neustále od svých rodičů.

A Romanka je pro ně malá i v dospělosti. Zatímco Radka se už v osmnácti letech osamostatnila a stará se sama o sebe, Romana zůstala bydlet u rodičů, a byť jim s ničím nepomáhá, je z jejich strany stále finančně podporována a neustále vychvalována, jak je to hodná dcera, že zůstala doma s rodiči.

A dnes z už dvaadvacetileté Romany vyrostl pěkně rozmazlený sobec, kterému se nesmí oponovat.

Paní Radka si stěžuje

Nesmíte jí nic vytknout, říct jí nic, co by bylo proti ní, hned se urazí a třeba měsíc se mnou nemluví. Je to moje sestra, mám ji ráda, a když přijedu jednou za čas domů, ráda bych si s ní popovídala, někam si s ní zašla, jenomže všechno musí být jen po jejím. Když něco navrhnu já, všechno je špatně. Nedávno se nechala dost divně ostříhat, když jsem jí řekla, že předtím to měla hezčí, urazila se, a až do mého odjezdu na mě nepromluvila. Ona se ale do mě naváží pořád, že jsem přibrala, že mám špatného přítele (ona nemá žádného), že mám práci, kterou by ona nikdy nedělala (pracuji jako prodavačka, ona raději nikde a visí na krku rodičům), a to je pořád něco.

A rodiče? Ti ji jen omlouvají, pořád jen slyším, jsi starší, měla bys mít rozum. V čem? A jak dlouho? Proč se jí mám pořád podřizovat, pořád jí ustupovat, pořád jí jen pochlebovat. Proč neocení více, když se jí řekne pravda do očí? Je vztahovačná a panovačná. A mně je to líto, protože jinou sestru už nemám. Pokud se však její povaha nezlepší, asi se s ní přestanu stýkat, nechci být už ta moudřejší a rozumnější, chci být upřímná a nebát se sestře říct, co si o ní myslím.

Co byste poradily paní Radce, jak se má k sestře chovat?

Čtěte také:

Reklama