Přitom by až osmdesáti procentům těchto případů šlo předejít úpravou stravy a životního stylu. „Moje restart menu“ – nový dokumentární film Adama Janaty a Pavla Orsága – přináší osobní experiment, který se kriticky ptá: Může změna jídelníčku skutečně léčit civilizační nemoci, nebo je problém někde úplně jinde? Tento snímek ukazuje divákům zdravotní revoluci ve stylu slavného „Super Size Me“ – tentokrát ovšem zaměřenou na ozdravné a dlouhodobě udržitelné přístupy.
Foto: Adam Janata
Jak to začalo?
Adam Janata, osmadvacetiletý autor dokumentu, má na kontě celou řadu onemocnění - astma, epilepsii, metabolický syndrom, úzkosti, panické ataky, vysoký krevní tlak a mnoho dalších. Projevy nemocí mu začínají komplikovat život a proto se rozhodl svůj zdravotní stav aktivně řešit. Pod dozorem odborníků a lékařů sestavil léčebný experiment, ve kterém se pokusí dostat ze svých nemocí změnou jídelníčku. „Každý den zápasím se svým tělem a psychikou, už je to neúnosné, nemohu si ani pořádně užívat společný čas se svou dcerou… Další léky na potlačení symptomů jsem odmítl, protože je to začarovaný kruh a neřeší příčinu mých nemocí. Aktivní změna životního stylu je tak moje poslední šance, jak tu být aktivní pro svou rodinu“. Autor dokumentu se rozhodl podělit o svůj osobní příběh a inspirovat ostatní. „Když už jsem se odhodlal ke změně a začal jsem se zajímat o možnosti léčby, zjistil jsem, že řeším velké, důležité a neprobádané téma. Nakonec jedna z hlavních motivací ke vzniku filmu byla ta, že jeho vznikem mohu pomoci nejen sobě“.
Foto: Adam Janata
Experiment, který již přináší výsledky
Adam v první fázi experimentu vyřadil z jídelníčku pouze vysoce průmyslově zpracované potraviny, rafinované cukry, alkohol a levné rostlinné oleje (slunečnicový, řepkový, palmový). Bez extrémních diet či restrikcí upravil svou stravu k základním a přirozeným surovinám – a výsledky přišly dříve, než očekával. Již po prvním měsíci této změny zaznamenal výrazný pokles krevního tlaku (z deního průměru 156/94 sníženo na 131/87 mmHg), hladiny cukru v krvi a dokonce i zlepšení jaterních testů. Spánek se zklidnil a dostavil se i úbytek na váze (4,5 kg). Navzdory tomu, že první měsíc experimentu byl veden bez jakékoli pohybové aktivity, došlo ke zlepšení metabolického syndromu, obezity a vysokého krevního tlaku. Sám Adam Janata říká: „Určitě se cítím lépe! Zároveň na svém těle snad poprvé v životě pozoruju, že si samo říká o pohyb“.
Foto: MUDr. Marcela Matoušová/ MUDr. Karolína Poledníková
„Je ohromující, jak i malá změna může vést ke zlepšení zdravotního stavu. Chci najít udržitelný způsob, jak se postupně uzdravit, a inspirovat lidi, aby i oni našli cestu z chaosu dezinformací o zdraví, výživě a životním stylu,“ říká Adam Janata. Jeho slova se opírají o zkušenosti a výroky odborníků. Výživový specialista Petr Havlíček, jeden z mentorů projektu, varuje před tím, jak nebezpečné je nechat své tělo ovládat průmyslově zpracovanými potravinami: „Vyhoďte je ze svého jídelníčku a orientujte se na skutečné potraviny, které vám přináší pozitivní emoci. Opravdový přítel nad vámi nepřevezme kontrolu, ale pomáhá vám.“
A menátlní kouč Marian Jelínek dodává: „Spousta lidí nemá emoční vazbu k tomu, aby milovali zdravý životní styl. Nezajímá je cesta, ale výsledek.“
Foto: Marian Jelínek
Plán další fáze: Návrat do minulosti a hledání inspirace pro městský život
Adam Janata se chystá v experimentu pokračovat. V další fázi se chce vrátit „ke kořenům“ a vyzkoušet si, jak může změnit své zdraví a pohodu pobytem na farmě, kde bude jíst a žít tak, jak to bylo běžné pro naše předky. „Jedna z mála věcí, na které se většina odborníků shodne je ta, že dnes žijeme v pro člověka nepřirozeném prostředí, kdežto takový sedlácký způsob života tu byl tisíce let a člověk je na to zvyklý - fyzická práce, kvalitní domácí suroviny a bez závislosti na telefonu,“ říká Adam Janata. Tento návrat do minulosti se stane inspirací pro další etapu, ve které by Adam chtěl zjistit, jak lze přirozené návyky a poznatky z farmářského života přenést do prostředí velkoměsta a udržet se zdravým i v sedavém zaměstnání. Adamova cesta není o rychlých změnách, ale o hledání rovnováhy a udržitelného způsobu života, jak sám říká: „Nejde mi o to něco rychle a radikálně změnit, protože takové plány vždycky selhaly. Chci objevit cestu, která mi umožní žít zdravě dlouhodobě.“
Foto: Adam Janata
Proč podpořit vznik filmu?
„Moje restart menu“ přináší osvětovou sondu do problematiky zdravého životního stylu a civilizačních nemocí, která se týká každého z nás. V oblasti zdraví se často setkáváme s pseudo odborníky, nejasnými informacemi a mýty, které mnohdy podporují zájmy velkých společností a finanční zisk. Dokument si klade za cíl tento chaos rozkrýt a pomoci lidem se více zorientovat v oblasti zdraví a prevence. Vznik filmu nabízí divákům reálnou a komplexní alternativu ke zdravotním problémům, kterým dnešní společnost čelí. „Věřím, že film bude inspirací a pomocí pro všechny, kterým není jejich zdraví ukradené a chtějí udělat pozitivní změny ve svém životě a přitom zůstat nohama na zemi,“ dodává Janata. Vznik filmu je možné podpořit na platformě Donio. Za podporu autoři nabízejí originální a limitované odměny. Každý příspěvek se stane krokem k šíření důležitých informací a ke změně, na které záleží.
VÍCE O PROJEKTU: donio.cz/moje-restart-menu
Nový komentář
Komentáře
Když vidím Mariána Jelínka, tak jako moc nevím. Přijde mi trochu jako prodavač teplé vody. Chápu, že má na věci nějaký názor, ale v lecčem mi přijde jako dost extremista. Zvlášť do pořadu podobného typu se mi jeho názory fakt nehodí. Ale že tu nejsou civilizační choroby, to není pravda. Jedna z nich je třeba únava. Spousta lidí přitom neví, že stačí koupit tady https://www.matracky.cz/ matraci a ten spánek se podstatně zlepší.