práce

Když člověk vyjde ze školy, je plný ideálů a těší se, že si najde takovou práci, která ho bude bavit. Někomu se poštěstí, jinému ne. Málokdo má ale práci, která ho baví zcela. Když zabrousím do vlastního rybníčku, taková redaktořina v ženském magazínu má spoustu pro, ale i spoustu proti.

práce

Baví mě chodit na rozhovory, ale někdy je toho tolik, že se doma z večírků neukážu třeba celý týden dřív než k půlnoci. To pak nadáváte jako špaček. Baví mě vymýšlet a chodit na ankety mezi lidi na ulici, ale když mě odbude už pátý člověk, morálka jde rázem k nule. Někdy je nadlidský úkol vymyslet dobré téma na každý den v týdnu, celý rok a ještě tak, aby se témata moc neopakovala - když se to povede, je to skvělá satisfakce, když stojí článek za houby, štve mě to na výsostech. Zahřeje mě, když čtenářky ocení článek, u kterého jsem si nebyl jistý, že je dobrý, mrzí mě, když napíšu věc, která mě osobně hodně zajímá, ale pak ji nikdo nečte... podobných věcí bych mohl vyjmenovat spoustu.

 

 

A předpokládám, že podobné věci, samozřejmě s různými specifiky, danými jednotlivými povoláními, řeší v hlavě každý. Prodavačce třeba zkazí den, když se na ni lidé mračí za to, že jim dovezli špatné zboží, a naopak ji potěší, když si zákazník všimne, že mu vrátila špatně ve svůj neprospěch a upozorní ji. Špičkový manažer je jistě naštvaný, když přijde po víkendu do neuklizené kanceláře, ale potěší ho pohled na vlastní výplatní pásku...

práce

 

A jak jste na tom vy?

 

Alice

Alice

Nyní jsem doma s dětmi, ale pracovala jsem jako inspektorka České obchodní ispekce. Vystudovala jsem knihovnictví, kdysi jsem si na setkání spolužáků dělala průzkum a jen dva ze třiceti dělají to, co jsme studovali. Moje práce mě bavila, hlavně mi vyhovoval kontakt s lidmi. Co mě štvalo, byli šéfové (smích).

 

Zuzana

Zuzana

Vyučila jsem se zdravotní sestrou a celý život pak dělala u zubaře v nemocnici. Byla jsem na ambulanci i na sále, prošla jsem si celou stomatologii. Celkem mě to bavilo, hlavě styk s lidmi. Nebavilo mě, když jsem musela být při operaci třeba pět hodin na háku: Tím myslím držet pacientovi ústa ve stejné poloze hákem.

 

Romana

Romana

Vystudovala jsem ekonomku a dělám technika pro UPC. Kromě peněz mě na mé práci baví časová flexibilita. Když potřebuji volno, tak si ho udělám. Nejsem úplně šťastná, když mi lidé dělají problémy, třeba když někam jedu a oni mi pak nechtějí otevřít dům.

 

Dana

Dana

Vyučila jsem se prodavačkou a půl roku jsem prodávala v obuvi, teď jsem na mateřské. Bavila mě práce s lidmi, ale někdy mě dokázaly vytočit některé poznámky zákazníků.

 

Co vás na vaší práci spolehlivě vytočí, a co naopak potěší? Děláte to, co jste studovala?