„Mé těhotenství probíhá zatím bez problémů. Ovšem až na moji pleť. Sice nikdy nebyla bez chybičky , ale teď je to hrůza. Jsem osypaná jako puberťák,“stěžuje si Lenka, která začíná čtvrtý měsíc. Podobné potíže trápí mnoho nastávajících maminek. V těhotenství totiž dochází k rozsáhlým změnám v celém ženském organismu. Jedná se o změny v oblasti látkové výměny (metabolismu) a samozřejmě hormonální.To vše se projeví na kůži ale třeba i na vlasech.

Pozor na strie!V tomto období se u mnoha žen (90%) objevují strie . Mohou poznamenat nejen bříško, ale i prsa, stehna či boky. Jediné, co můžete proti nim dělat, je jemná masáž tělovými mléky či krémy. Pokud se u vás již objevily, jedinou útěchou je to, že časem vyblednou a nejsou tak zřetelné. Stejně jako se u někoho objeví strie, jiné maminky zase potrápí „prasklé žilky“- odborně se jim říká pavoučkové névy. Na rozdíl od zmiňovaných pajizévek se dají po porodu odstranit buď elektrickou jehlou nebo laserem.

Těhotenství a akné? Akné má na svědomí několik faktorů, zásadní je především zvýšená tvorba mazu, řízená hormonálně. Svou roli hraje i dědičnost, v rodině mívá často někdo těžší akné. V těhotenství se akné může jak zlepšovat, tak zhoršovat – prostě u každého je to jinak. ( a samozřejmě úplně jinak než bychom si přály!) MUDr. Lucie Jarešová z dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady doporučuje při výskytu většího množství akné vždy konzultaci s kožním lékařem. „Pupínky nikdy nevymačkáváme, vede to k tvorbě jizev a riziku vzniku infekce. Čištění pleti je nejlepší svěřit do odborných rukou medicinálně kosmetických pracovišť. Obličej umývat maximálně 2xdenně vhodným čistícím prostředkem. Nemastný make-up můžeme používat, není vždy nutné aplikovat speciál. make-up používaný pro léčbu akné,“ radí dále doktorka Jarešová. Dbejte i na dostatek tekutin - voda hydratuje pokožku zevnitř a napomáhá odstranění odpadních látek buněčného metabolismu a zabraňovat tak jejich toxickému působení nejen na pokožku, ale celý organismus.“Trpělivost a důslednost jsou podstatné faktory vedoucí ke zlepšení pleti,“ připomíná dermatoložka.

Čokoláda, chipsy, sladkosti… Jednotný názor na vztah mezi akné a stravou není. Podle doktorky Lucie Jarešové se jedná o zcela individuální odezvu na určitý druh potravin.Mezi potraviny, které mohou podporovat vznik pupínků např. patří sladkosti, ořechy, čokoláda, koření, kyselá jídla, hořčice, tučná jídla (tuky všeobecně), chipsy, coca-cola. Tyto souvislosti ale nejsou tak jednoduché, aby se zvýšená činnost mazových žláz dala jen do přímé souvislosti s potravou.“ Je vhodné konzumovat čerstvé ovoce, zeleninu, mléčné produkty, zejména bio jogurty, ryby a drůbež, dostatek tekutin (kolem 2,5 litru), nejlépe neperlivá vody. Potřebný je též spánek, během kterého dochází k regeneraci nejen kůže, ale i mozku a krve, přičemž maximum nastává kolem 1 hodiny ráno," dodává MUDr. Jarešová.Pokud jste si sami nepříznivý vliv určitých potravin na akné skutečně vypozorovali, tak jejich vynechání v jídelníčku můžete zkusit a otestovat si efekt.

Pomoc- skvrny! U některých maminek se mohou objevit také symetrické, nepravidelné, tmavě pigmentované objevit skvrny. Odborně se jim říká melasma – „maska těhotných“. „Projevuje se později, kolem 2. trimestru těhotenství , u 50-75% gravidních žen. Také ženy užívající hormonální antikoncepci mohou mít tyto změny, udává se výskyt až u 1/3 žen. Obvykle vymizí spontánně do 1 roku po porodu, „upozorňuje MUDr.Lucie Jarešová. Jako prevenci by poradila hlavně vyvarovat se používání kosmetiky nebo přípravků (např. parfémy), které mohou dráždit kůži nebo jsou fotosenzitivní. Jedna z oblíbených pověr tvrdí, že máte-li je budete mít holčičku, ovšem nespoléhejte na to. Moje kamarádka Hanka o sobě v těhotenství tvrdila, že jí její pleť ze všeho nejvíc připomíná kůži žirafy a má samozřejmě krásného chlapečka. ..

Zapomeňte na solárko! Dermatologové před návštěvou solária všeobecně varují a nedoporučují jej kvůli účinkům UV záření. „ V těhotenství to platí dvojnásob, zvyšuje se riziko množnosti vzniku hyperpigmentací, melasma atd. Ženy jsou náchylnější ke změně krevního tlaku a kolapsovému stavu. I když UV záření je zachyceno kůží, dochází ale vlivem tepla ke zvýšení celkové teploty, to pro miminko není vyhovující. Přirovnala bych to k tomu být zavřená ve stanu kam praží slunce, upozorňuje MUDr. Lucie Jarešová z Fakulní nemocnice na Královských Vinohradech.

Pozor na áčko!Pokud pravidelně užíváte nějaké vitaminové preparáty, tak se poraďte s lékařem. K dostání jsou speciální vitaminové přípravky pro maminky.V těhotenství se nedoporučuje užívání tablet beta karotenu, vitamínu A. „Především v prvním trimestru těhotenství, z důvodu možnosti vzniku vrozených vývojových vad (poškození správného vývoje kostí) a potratů. Užívání léků pouze z indikace lékařem," varuje doktorka Jarešová. Těhotné ženy by proto neměly jíst ve větším množství játra a výrobky z jater, červené papriky, sladké brambory, rajčata, špenát. Denní dávka do 15 mg – např. 2 mrkve, půlka červené papriky, 150 gr. špenátu .