Muži i ženy jsou různí. Každý z nás má jiný vkus a též i sexuální orientaci. Ty, kteří jsou v tomto případě odlišní, řada z nás s větším či menším úspěchem akceptuje. Některé z nás dokonce mezi těmito jedinci nalézají své nejlepší přátele, jako například slečna Katka. Gayové totiž patří mezi její nebližší a nejdůvěrnější kamarády.

Homosexualita pro valnou většinu z nás není nikterak zvlášť tabuizovaná. Samozřejmě, že páry stejného pohlaví stále budí na veřejnosti větší či menší rozpaky, ale celkem běžně se, hlavně ve velkých městech, setkáme s muži, kteří jsou zkrátka „na chlapečky“ a kteří navíc obvykle velmi dobře vypadají, voní, chovají se kultivovaně. Valná většina z nich kole sebe šíří zvláštní auru nefalšovaného optimismu a empatie. Pro některé z žen jsou homosexuálové mnohdy vděčným objektem, který vyhledávají a s kterým velmi rády tráví svůj volný čas.


Tak například slečna Katka. Homosexuálně zaměření muži tvoří vysoké procento jejích nejbližších přátel. Co nás na těchto mužích láká? Proč je nám s nimi tak dobře?  Je to jenom tím, že s nimi nacházíme společnou, převážně ženskou, tématiku? Nebo je v tom mnohem víc?

kamarád

„Když tak o tom přemýšlím, většina z mých přátel mužského pohlaví jsou zkrátka homosexuálové. V hlavním městě žiji od svých studijních let, a do té doby jsem tady poznala mnoho mužů a opravdu krásných, s kterými jsem chtěla i něco mít, ale pak jsem se dozvěděla, že jsou takzvaně na kluky. Skoro bych řekla, že tyto typy přitahuji. Cítím se s nimi zkrátka náramně dobře,“ začíná své vypravování Katka, „s „klasickým“ chlapem si prostě tak hezky žensky nepopovídám, nevybrečím se mu ne rameni, nepůjdu na nákupy a hlavně heterosexuálně orientovaný muž většinou nikdy nevypadá tak dobře jako homosexuál. Ano, přiznávám, líbí se mi vlastně tedy i metrosexuálové, ale co je na tom, když chci, aby muž hezky voněl. Moje homosexuální kamarády mi valná většina mých kamarádek navíc i závidí. Mohu s nimi jít tancovat, bavit se, do kina, a pořád se tak nějak cítím v bezpečí,“ svěřuje se nám Katka. „Zkrátka vím, že po mně nebudou chtít nic víc než přátelství, a že když jdeme společně na večeři, tak prostě neskončíme v posteli. A pořád jsou to muži. Cítím se s nimi bezpečně, mnohem bezpečněji než s klasickými heteráky,“ uzavírá.

Velmi kladný vztah k homosexuálům má i naše čtenářka Radka. „Ano, mám je moc ráda, pořád jsou to chlapi, ale takříkajíc poloviční. Miluju nakupování se svým homosexuálním kamarádem. Mám strašně ráda to, když mě chytne za ruku, ležíme vedle sebe v posteli a zkrátka vím, že nic nebude. Cítím se tak v bezpečí, a ne jako sexuální kořist. Kamarádství mezi mužem a ženou v tomto případě funguje.

Názory obou dam nám navíc potvrzuje i Alexandr Budka, muž, který byl několik let mnoha ženám pouhým kamarádem do nepohody. „Mnohokrát se mi stalo, že jsem se ženou ležel v posteli, objal ji, a ta si chtěla jen povídat, nechtěla sex. Chtěla jen, abych jí naslouchal. V tu dobu jsem pochopil, proč mají ženy rády právě homosexuály. Přirozeně jsem čekal víc, chtěl jsem, aby něco ten večer bylo, snažil jsem se samozřejmě ovládat, ale bohužel přes své sebezapření. Byl jsem jim kamarádem, ne milencem, a to mě začalo brzy štvát. Chtěl jsem zkrátka i sex, ne jen nevinné povídání.“

Jak vidí svou roli v přátelských vztazích se ženami Mirek, homosexuál?

„Myslím si, že spousta mužů, heterosexuálů, si vůbec neuvědomuje, jak křehkou bytostí žena je. Nebaví je s nimi chodit nakupovat, řešit vlasy, pleť a jejich každodenní starosti. A to mě zase ano. Přestože jsem na kluky, chci se líbit, chci dobře vypadat, mít pěknou postavu a mít se komu vyzpovídat. Je to tak prosté a jednoduché. Ženy chtějí mít někoho, kdo bude jejich přítelem, komu se mohou svěřit, postěžovat si, aniž by po nich chtěl cokoliv dalšího. Proto se se mnou holky přátelí. Vědí, že se s nimi nepřátelím účelově, že mi nejde jen o to, abych se jim dostal do kalhotek,“ uzavírá Mirek.

Závěrem jsme vše probrali s poradkyní v oblasti vztahů a osobního rozvoje Milenou Bildovou:

ccc

„Pro muže i ženy je často problematické udržet vztah na přátelské úrovni. Poměrně často spolu takoví přátelé končí „v posteli“. Přitom běžně mezi přáteli může existovat velmi silné citové pouto a mohli bychom ho nazvat láskou, protože jde o velkou vzájemnou náklonnost. A právě tato náklonnost je potom mezi mužem a ženou zaměňována za lásku ve smyslu sexuálního vztahu. To může být důvodem, proč si některé ženy vybírají za přátele homosexuály, protože tam k tomuto posunu nedochází. Kromě toho může taková žena mít celkově problém ve vztahu k mužům jako takovým, s jejich mužskou identitou, silou a sexualitou.“ 

Čtete také:

Reklama