lysa

Já vážně nevím, proč se Lysá jmenuje nad Labem. Chápu, že občas je pod Labem, ale po zbytek své existence vždycky ležela VEDLE Labe. Nad ním nebyla nikdy. A co víc? Labe městem vůbec neprotéká! K téhle krátké úvaze mě vedl nedávný víkendový výlet.

Bylo to na začátku oné sněhové kalamity. Byla hezká neděle, přes noc opět hustě sněžilo, ale přes den byly jen slabé přeháňky. Hned po obědě jsem byla vyhnána ven se slovy: „Běž to nafotit, tohle tu tak deset let nebylo a dlouho to pak zase neuvidíš.“

A tak jsem popadla batoh a vyrazila objevovat mnou dosud neobjevená zákoutí města. Po hodině chůze směrem k opačnému konci města jsem se rozhodla, že se vydám k řece. To jsem ještě nevěděla, že je přede mnou další hodina a půl cesty. Ani jsem nevěděla, kde to Labe u nás vlastně je…

Díky bohu jsem sledovala místní ukazatele, které mě poslaly zkratkou jménem prodlužovačka a la „je to sice dál, ale zato horší cesta“. Tahle hláška ze Sněženek a machrů to vystihla dokonale. První hodinka uběhla bez problémů. Pak jsem se ale dostala za město do míst, kde bylo sněhu nad kolena. O pár stovek metrů dál (asi půl kilometru za hranicemi města) stál můj cíl – most přes řeku. Cesta k němu byla těžká, únavná a díky velkému množství sněhu, kterým jsem se musela prodírat, trvala dvakrát, třikrát déle, než by trvala v létě.

Přijdu k mostu, a co nevidím? Ještě jednu cestu zpět do města, která je nejen evidentně kratší, ale taky PROTAŽENÁ. Naneštěstí pro mě byla buď dobře maskovaná, nebo jsem slepá, či úplně blbá.

Zpátky jsem se logicky vydala tou lepší cestou. A konečně zavládlo i příznivé počasí, takže jsem se mohla další dvě hodinky vracet ve sněhové vánici. Vrátila jsem se promočená se zmrzlým zadkem. A svým jinak shovívavým ledvinám jsem celý příští týden musela vysvětlovat, že jsem to opravdu neudělala naschvál.

A dobře mi tak. Příště se radši podívám do mapy.

A jaké je vaše město? O městě či vesnici, v níž žijete, si budeme povídat celý den. Jak jste se tam dostala? Jak dlouho tam žijete? Líbí se vám? Co byste ve své obci změnila, a co se vám naopak líbí? Jaký máte ke svému městu či vesnici vztah?

Své příběhy, postřehy a zamyšlení posílejte už na e-mailovou adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme v průběhu dneška zveřejňovat a autorku toho nejzajímavějšího samozřejmě odměníme.

Reklama