Řešení dědictví obyčejně samo o sobě nebývá příjemnou záležitostí. Tím spíš v případě, že si zůstavitel stanoví v závěti podmínky, které jsou jen těžko splnitelné. Před jednu takovou je postavena i Zuzana (42).

„Moje mamka žila celá léta sama v malém bytě. A tak jsem měla velkou radost, když se rozhodla pořídit si alespoň kočku. Jenže časem se do těchto zvířat natolik zamilovala, že k ní přibyla druhá, třetí, čtvrtá… Nakonec to dopadlo tak, že jich měla plný byt. Musím ale přiznat, že se o svých dvanáct koček skutečně dokonale starala. Jenže teď, po její smrti, to mám být já, kdo si je vezme za své a bude v bezchybné péči pokračovat. A to všechny!“ svěřuje se Zuzana, která si nedokáže představit, že by si je do svého bytu nastěhovala. Jenže bude muset. Tedy pokud nechce, aby její dědictví propadlo někomu jinému.

kočky

Věc se totiž má tak, že moje maminka sestavila závět. V té si klade podmínku, že kdo zdědí její majetek, musí se postarat i o její domácí mazlíčky. A pokud bych to nechtěla být já, jako jediná dědička, předem už vybrala útulek, kde by si kočky vzali. A s nimi i celé dědictví. Myslela jsem, že mamka vždycky uvažovala rozumně, ale tohle mi vyrazilo dech. Jak mi to mohla udělat? Přece si nemohla myslet, že budu chtít mít doma tolik zvířat, když jsme do té doby neměli ani rybičky? Celá rodina je z toho špatná. Vůbec nevím, jak se k tomu mám postavit. Zatím se o kočky chodím starat do mamčina bytu,“ popisuje svou situaci Zuzana, která se rozmýšlí, co dál.

Co na to odborník?

Na názor jsme se zeptali notářského kandidáta a zástupce notáře Mgr. Petra Dudy.

„Nový občanský zákoník takové rozhodnutí připouští. Dědička má ale možnost, takovou závěť zvrátit, a to v případě, že podmínka v závěti ustanovená není možná a splnitelná. Kdyby například dcera neměla podmínky pro chov 12 koček, nebo měla alergické dítě, je pro ni podmínka nesplnitelná a nepřihlíží se k ní. Toto se řeší v rámci pozůstalostního řízení, v případě sporu pak soudně. Stále tu ale zůstává právo nepominutelného dědice, kdy zletilý potomek musí dostat čtvrtinu svého zákonného podílu. Zde však praxe zatím není úplně jednotná.“

Zuzana má tedy několik možností. Záleží jen na ni, kterou zvolí...

Čtěte také:

Reklama