David Ondříček i tentokrát skvěle popsal život mladých i starších, obyčejných, ale i zfetovaných a lehce úchylných obyvatel našeho kraje. Kdo z vás zapomněl, že je tvůrcem slavných Samotářů, ten se rychle rozpomene.

Je to asi takhle. Náš milý Standa (v podání Jiřího Macháčka), který je nám díky své naivitě ihned sympatický, se dostane do problémů. Problémy ho zavedou do vězení, a teprve když z něho vyjde, začíná ta pravá jízda.
Při honbě za odplatou se střetne s Ondřejem (Marek Tanclík), kterému  se trochu moc okatě nedaří být mu oporou. Vzniká jakási kriminální zápletka, ve které nejvíce figuruje Zdeněk (Ivan Trojan). Ten vede zdánlivě obyčejný život úspěšného podnikatele. Vlastní luxusní auta, dům a restauraci. Má příliš vzornou manželku a díky ní i poznamenané děti. Nejedí totiž maso, nechodí do školy a nevlastí televizi. Všechno se daří, vše je v pořádku, dokud se v jejich blízkosti neobjeví právě Standa s Ondřejem.

Co se týká obsazení, nejvíce mi utkvěl v paměti Ivan Trojan. Má tu velkou roli, na plátně je velice často a nenašla jsem prázdnou scénu. Jeho postava je nejdříve tajemná, ale po prvních náznacích něčeho podezřelého vzbuzuje velkou zvědavost. Nakonec nejsme zklamaní, naopak jsme s úsměvem šokovaní. Skvěle ho doplnila manželka Sandra (Klára Pollertová-Trojanová), která s přehledem zahrála uzavřenou, přehnaně zásadovou moderní ženu podnikatele. V druhé polovině filmu se drží jen pomocí podpůrných prášků na nervy a my jen čekáme, kdy se zhroutí. Stane se, ona ustupuje ze svých výchovných zásad a metod, a kupuje dětem televizi. A po výchovné přednášce ji zapíná. A my nejen v tomto okamžiju zjišťujeme, že ve filmu tak trochu souvisí vše se vším.
Dalším velkým jménem v obsazení je Jan Tříska, který se ujal role Standova otce. Při jeho velkolepém přednesu Shakespeara si uvědomíte, že je to Pan herec a že se na něho budete muset přeci jen už muset zajít podívat do divadla. Postava, kterou zde hraje, je ale poněkud kontrastní, jelikož v závěru překvapí v perfektně zatančené roli stárnoucího transsexuála!  

Pokud se chcete pobavit a zasmát, zajděte na tento film. Uvidíte létající Macháčka v halucinogenní scéně a jaksi "náhle" se zcela svlékajícího Vladimíra Dlouhého.
Na komedie nechodím, a tak se v kině většinou moc nezasměju. Ale při této crazykomedii, jak ji sami tvůrci nazývají, jsem se několikrát rozesmála nahlas.
Po jeho skončení jsem šla domů s povznesenou náladou a úsměvem na tváři, který ne a ne zmizet.

Rok výroby: 2003
Země: ČR
Režie: David Ondříček
Scénář: David Ondřiček, Jiří Macháček, Ivan Trojan
Hrají: Jiří Macháček, Ivan Trojan, Marek Taclík, Isabela Bencová, Kristina Lukešová, Klára Pollertová-Trojanová, Jan Tříska, Vladimír Dlouhý, Tatiana Vilhelmová
Délka: 102 minut
Žánr: Komedie

Odkazy na recenze - http://www.dokina.cz/article.asp?id=3678
                                http://cinema.burda.cz/film.php4?Filmid=JEDNARUK
 a vše o filmu          - http://www.jednarukanetleska.cz/press.html                               
                                

Víte že, Village Cinemas žaluje Davida Ondříčka za neposkytnutí kopie filmu ve dnech premiéry? Více - http://www.novinky.cz/01/49/43.html

                                                   
Reklama