Šla jsem se podívat na film „Hodiny“ a jsem plná dojmů.

A jelikož píši články na tento ženský server, neodolala jsem a musím se s vámi podělit. Ten film, ač byl stvořen převážně muži, je určen ženám.

Proplétají se zde příběhy tří amerických žen z různých období minulého století. Každá z těchto postav prožívá jeden den, a to den nějakým způsobem slavnostní. Sledujeme zde příběh duševně nemocné spisovatelky, která každou minutu bojuje o kousek normálního života.
Můžeme vidět vnitřní boj člověka, který je více než inteligentní a nadaný, ale který zároveň zápasí s běžnými starostmi a povinnostmi, které přináší nový den.
Tento příběh je prolínán detaily z jiné rodiny o čtvrt století později, kde se hlavní představitelka snaží zuby nehty o dojem šťastné matky a manželky. Přes veškeré úsilí a přemáhání se ale divák dovtípí a nakonec není tak překvapen šokujícím závěrem.
A abychom se cítili více "in" , je nám zároveň nabídnut prostřih jednoho těžkého dne ženy současné, která se stejně jako my, snaží jen vše stihnout a o každého se postarat. Ku prospěchu koho, to je jednou z mnoha otázek tohoto filmu.

Všechny tři příběhy se prolínají, a tak máme občas pocit, že na sebe navazují anebo spolu přímo souvisí. Což tedy tak nakonec vlastně trochu je.
Děj filmu se jakoby okrajově zabývá lesbickou láskou mezi ženami, a také sebevraždou.
I tato životní témata zde mají svůj vývoj závisle na době, ve které jsou prožívány a následně řešeny.
Pokud mohu posoudit výkon hereček, byl úžasný. Nemohu se zbavit dojmu, že každá hrála tak trochu sebe, a všechny tři představitelky hlavních rolí byly více než věrohodné. U Meryl Streep to člověk bere už tak trochu jako samozřejmost. Ale mne osobně velice překvapila Nicole Kidman, kterou jsem zpočátku nepoznala. Není vůbec nalíčená a nejen díky tomu je velice opravdová a přesvědčivá. Při mnoha detailních záběrech jsou vidět skryté pohyby v očích nebo mimice. Také díky tomu ji lze lépe pochopit.

Běžte se na tento film podívat. Nevím, jakým prožitkem by byl pro vaše mužské protějšky, ale vy jako ženy se jistě v několika situacích poznáte. Také je zajímavé vidět problémy žen, žijících před padesáti nebo sedmdesáti lety.

A tak – nenechte si to ujít! Tento film je totiž jen o nás, o našich pocitech štěstí, o nenaplněnosti života, o mateřské lásce a snad o ženském údělu a věčném boji o cokoliv. Těšte se na závěrečnou scénu, která vám ledacos vysvětlí a vy budete šťastné, že dokážete být milujícími matkami. Mne to nakonec posílilo, a to není také k zahození………..

A vezměte si sebou kapesník!

Hodiny, The Hours (USA 2002, 114 min)
scénář: David Hare, dle románu Michaela Cunninghama
režie: Stephen Daldry
hrají: Meryl Streep, Nicole Kidman, Julianne Moore, Ed Harris

Ocenění - Zlatý Globus a Oscar pro Nicol Kidman
                Stříbrný medvěd na festivalu v Berlíně pro hlavní protagonistky
                Pullitzerova cena pro autora předlohy

odkazy na recenze -  http://cinema.burda.cz/film.php4?Filmid=HOURS
                                 http://www.dokina.cz/article.asp?id=1387
                                 http://www.mojenoviny.cz/kultura/film/hodiny030728.html

            
Reklama