„Bouřlivé období začalo Alžbětě asi v patnácti letech. Šlo o kombinaci puberty a toho, že jsme se s jejím otcem rozváděli. Začala kašlat na školu, kouřit, chodila pozdě domů a stávalo se, že přišla i opilá. Snažili jsme se ji zkrotit zákazy, ale nic moc nepomáhalo,“ popisuje Marie začátek problematického chování své dcery.
5e5cd6e0b6776obrazek.png

Alžběta nakonec s odřenýma ušima odmaturovala a našla si práci jako prodavačka. Na vysokou nechtěla a rodiče jí od osmnácti odmítli sponzorovat. Marie ji u sebe nechala bydlet pod podmínkou, že bude přispívat na nájem, a to její dcera plní. Chování se ovšem moc nezměnilo.

„Pořád chodí pozdě domů a vídám ji s podivnou partičkou. Už jsem měla několikrát chuť ji vyhodit z domu, ale je to moje dcera a dokud nebere těžké drogy, tak vlastně nedělá zase tak nic špatného, abych s ní přerušila kontakt,“ svěřuje se Marie.

Těhotenství ji nezměnilo

Před dvěma měsíci jí dcera bez jakýchkoli dalších podrobností oznámila, že je těhotná. Svůj životní styl ale nezměnila. Alkohol sice nejspíš nepije, ale dál kouří a ponocuje. Rodičům navíc odmítá říct, kdo je otcem.

„Prý po něm nic nechce, ale já mám pochybnosti, jestli vůbec ví, kdo to je. Když mi to oznámila, doufala jsem, že aspoň přehodnotí svoje nezodpovědné chování a kvůli dítěti se změní, ale nic takového se nestalo. Mám vážně strach, že se o toho malého drobečka nedokáže postarat. Vždyť se nezvládne pořádně postarat ani sama o sebe,“ vyjadřuje Marie své obavy.

I když jsou okolnosti takové, jaké jsou, na vnouče se těší, přestože bude poměrně mladou babičkou. Zároveň se bojí, že miminko bude kvůli její dceři strádat, že ho Alžběta ve své roztržitosti někde zapomene nebo mu ublíží.

„Když kouří a je vzhůru do rána, tak to znamená, že necítí žádnou zodpovědnost. Dítě si nezaslouží takovou matku. Už mě i napadlo, že když ho bude zanedbávat, prostě na svou dceru zavolám sociálku a pokusím se, aby dítě svěřili do péče mně. Je to hrozná myšlenka, ale dítě si zaslouží dobré rodinné zázemí a někoho, kdo se o něj postará, zajistí ho, dá mu péči, lásku a teď si nedokážu představit, že moje dcera něco takového zvládne,“ nastiňuje Marie své plány.

Čtěte také:

Reklama